ÇOCUKLARIN ZİHİNSEL GELİŞİMİNDE KILAVUZ KİTAPLAR | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

ÇOCUKLARIN ZİHİNSEL GELİŞİMİNDE KILAVUZ KİTAPLAR

+ Favorilere ekle
original

Mutluluğun en güzel şekli, yanıbaşımızda büyüyenidir. Peki bu süreçte çocuğumuzun zihinsel gelişimini en iyi şekilde tamamlaması için yapmamız gerekenleri yeterince biliyor muyuz?

Beyindeki bağlantılar, çevrenin olumlu etkisiyle gelişir. Başka bir ifadeyle çocuğa çevresel uyaran açısından ne kadar zengin bir ortam sunulursa, onun beynindeki sinir hücresi sayısı da o denli fazla olur.

Araştırmalar, zekâ ve hafızanın % 85’inin 10 yaşına kadar tamamlandığını gösteriyor. Dolayısıyla 4-10 yaş arasındaki süreç, zihinsel potansiyelin ortaya çıkartılması için kritik öneme sahiptir. Bu yüzden çocuğun zihinsel gelişim dönemlerini bilip, bu dönemlere göre davranmak önemli. Çocuğunuzun zihinsel gelişiminde size kılavuzluk edebilecek beş kitabı sıraladık.

Her Çocuk Başarabilir
Dr.Mel Levine

Okul Çağında Zihinsel Gelişim ve Öğrenme Farklılıkları

Kitap, çocuğun entelektüel, duygusal ve fiziksel açıdan güçlü ve zayıf yönlerini tanımanın önemini vurguluyor. “Öğrenmeyi öğrenmek” konusunda ailelerin ve eğitimcilerin ne yapması gerektiğini ve nasıl yapabileceklerini örnekler ve gerçek yaşamdan alıntılarla anlatıyor.

Çocuklarda Hiperaktivite Bozukluğu ve Dikkat Eksikliği
Özgür Ayhan Özkaynak

Çocuğunuz ne kadar dikkatli? Onunla iletişim kurduğunuz zamanlar bir eksiklik var diye düşünüyor musunuz? Unutkan ya da dikkatsiz mi? Ezberliyor mu öğreniyor mu? Her zaman siz onunla berabersiniz ama yanınızdayken bile her zaman o sizinle beraber mi? Özgür Ayhan Özkaynak’ın kitabı bu soruların cevaplarını öğrenmek için önemli bir kaynak.

Çocuğunuzun Beynine Hoş Geldiniz
Sandra Aamodt , Sam Wang

Çocuğunuzun Beynine Hoş Geldiniz bilinen yanlışları yıkacak, şaşırtıcı içgörüler ortaya çıkaracak ve çocuğunuz hakkında düşünme şeklinizi geliştirecek.

Davranışlara Söz Geçirmek – Sözsüz Disiplin
Sabiha Paktuna Keskin

Çocukların problemli davranışları altında yatan asıl sebepler ne? Bazı davranışlarındaki gizli detaylar nasıl fark edilebilir? Çocukların davranışlarını doğru anlamak ve çözüm olarak doğru davranış modelini geliştirmenin anahtarı Davranışlara Söz Geçirmek – Sözsüz Disiplin’de.

Küçük Prens
Antoine de Saint-Exupery

Bu kitap çocuklar için olduğu kadar sizin için de. Çünkü bu bir “büyükler için çocuk gözü” romanı.
“Büyükler hiçbir şeyi tek başlarına anlayamıyorlar, onlara durmadan açıklamalar yapmak da çocuklar için sıkıcı bir şey oluyor doğrusu…”

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!