GÜN İÇİNDE STRES GİDERMENİN 4 ETKİN YOLU | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

GÜN İÇİNDE STRES GİDERMENİN 4 ETKİN YOLU

+ Favorilere ekle
Gunicindestresigidermenin4etkinyolu

Evde, işte, günlük rutinlerimizde, hayatın her alanında zaman zaman sıkıntılarla karşılaşabiliriz. Olabilir. Asıl mesele; bu sorunları çözerken zihnimizi ferah tutabilmekte.
Uykusuz kalıyorsak, birden baş ağrıları giriyorsa, konsantrasyonumuzu toparlayamıyorsak bunlar çoğunlukla stres birikmesinden kaynaklanıyor ve tabii buna karşı vücut da boş durmuyor; iştahsızlık veya aşırı yemek gibi kısa süreli savunma mekanizmaları geliştiriyor ki bu da pek sağlıklı değil.

Neyse ki stresle başa çıkmanın, zihni kontrol edebilmenin daha sağlıklı yolları var. Düşünme tekniğimizi değiştirebilirsek her şey daha kolay.

Siz de bu teknikleri gün içinde, stres anında hatırlayıp uygulayabilirsiniz:

Derin bir nefes alıp çözüme odaklanmak

Stres anında farkına varmadan hızlı hızlı nefes almaya başlarız. Nefes almakla etkin düşünmek arasında güçlü bir ilişki vardır. Aksiliklere takıldığınız, sinirleri kontrol etmekte zorlandığınız anlarda aklınıza ilk bu gelsin. Yavaş yavaş nefes alınca, temiz havayla yenilenince zihin rahatlar, kendine gelir. Çok uzaklardaymış gibi bulanık duran çözüm yollarıysa artık daha net görülebilir.

O andan sıyrılmak

Bazen bir konu içinden çıkılamaz bir hal alabilir. Aklımız illa ki o konuya kilitlenebilir. Olabilir. Böyle bir durumda o andan, o saniye sıyrılıp 2 ay sonrasını düşünün. Bir yolunu bulmuş ve 2 ay sonra bu konuyu çözmüş olacaksınız. İçinde bulunduğunuz dakika sonsuza kadar sürmeyecek.

Yeteneklerinizi hatırlamak

Biliyoruz ki değiştirilemeyecek şeylere takılmak çözümden uzaklaştırıyor. Peki çözüme yönelik ne yapabiliriz? Elimizdeki malzemeler neler? Bu noktada güçlü yönlerimizi hatırlamakta fayda var. “Neden böyle oldu?” sorusundan “Peki şimdi ne yapabilirim?”e yönelin ve yeteneklerinize güvenin.

Zamanda yolculuğu abartmamak

Zaman yolculuğu mümkün olmadığına göre, geçmişte değiştiremeyeceğimiz şeyler için üzülmek veya gelecekte henüz göremediğimiz kadar kaygılara ve belirsizliklere takılmak demek, enerjiyi boşa harcamak demek. Kontrol edebildiğimiz tek zaman dilimi içinde bulunduğumuz an. Şu anın keyfine varınca stres uzaklaşacak, her şey de zamanla netleşecek.
Gün içinde stres anından hızlıca kurtaran bu düşünceler, uzun vadede hayata bakışınızı da olumlu yönde etkilemeye yardımcı olacak.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!