HAFIZA ŞAMPİYONLARININ SIRLARI | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

HAFIZA ŞAMPİYONLARININ SIRLARI

+ Favorilere ekle
shutterstock_155818556

Çoğumuz “fotografik hafıza”ya sahip insanları duyup bunun bir yetenek olduğunuz düşünmüşüzdür. Ancak hafıza şampiyonları her açıklamalarında bunun yetenekle alakalı olmadığını, tamamen çalışmaya ve yaşam biçimine dayalı olduğunu söylüyorlar. Hatta birkaç yıl üstüste şampiyon olanlar bile yarışmalara hazırlanmak için neredeyse hep aynı programı uyguladıklarını söylüyorlar. Üstelik şampiyonlar hafıza geliştirmeye yalnızca bir iş olarak başlamamışlar. Her şeyi hatırlayarak yaşlılığını unutmak için yapan da var; büyükbabasının Alzheimer hastalağına şahit olup kendi geleceğini garantiye almak için başlayan da.

İlk aşamada ufak hafıza problemleri için ilaç olabilecek ancak üzerine giderseniz bir zihin sarayı dahi inşa edebileceğiniz bu yöntemler huzuru bulmanızda yardımcı olacak. Hafıza şampiyonları bize hatırlamanın gizlerini açacak.

Zeka Oyunları Oynayın

Sudoku(burada sudoku yazısının linki olur.) ve çapraz bulmaca gibi oyunlar beyniniz için iyi egzersizlerdir. Beyindeki sinapsları hafıza alanlarını da kapsayacak şekilde aktif hale getirir. Zeka oyunları oynayan bir araştırma grubunda konsantrasyon eksikliğinden kaynaklı araba kazalarının %50 oranda düşürülebildiği saptanmış.

Doğru Yiyecekleri Tüketin

Brokoli ve karnıbahar: Araştırmacılar 150 gram brokolide 182, karnabaharda ise 177 miligram bulunan kolin vitaminin rolünü araştırdıklarında yeni beyin hücresi gelişimini ve nörol bağlantıları desteklediğini belirlediler.

Ceviz: Hafızayı koruyan Omega 3  ve B6 vitamini içeriyor

Kırmızı et: Aşırı kırmızı et yememeniz için birçok neden var. Fakat beyin sağlığına gelince sığır, koyun etinde bol miktarda B12 vitamini bulunuyor. Enerji verici olan B12 vitamini sağlıklı beyin fonksiyonları açısından çok önemlidir. B12 vitamini eksikliğinde sinir ve beyin hasarı oluşur. Sığır karaciğerinde de bol miktarda B12 vitamini bulunur.

Yaban mersini: Bugüne kadar yaban mersininin birçok yararı olduğunu duymuşsunuzdur. Araştırmalara göre, bol bol yaban mersini yemek daha hızlı öğrenme, daha keskin düşünme, daha iyi gelişmiş hafıza sağlar.
Koyu yeşil yapraklı sebzeler: Karalâhana, pazı, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, B vitamini ve folik asit açısından zengindir. Bunlar da beyni yaşlanmanın etkilerinden korur.

Bir Becerinizi Geliştirin

Araştırmalar yeni bir dil öğrenenlerin diğer şeyleri de hafızalarında daha rahat tuttuklarını saptamış. Ayrıca üzerinde sıkıca çalışılan her şeyin hafıza geliştirmede etkili olduğunu söylüyorlar.

Daha Çok Uyuyun

Yalnızca bir gün bile normalden 3-4 saat eksik uyumanız hafızanıza kötü etki eder. 7-8 saatlik bir uykunun daha çok bilgi depolamanız için yeterli süre olduğu saptanmış.

Spor Yapın

Kısa bir egzersizin zihniniz için büyük faydaları vardır. Örneğin günde 20 dakikalık tempolu yürüyüş bile iyi bir başlangıç. Spor yapmanın Norepinephrine adlı beyin kimyasalını salgılamada etkili olduğu düşünülüyor. Bu kimyasal da hafıza kapasitesinde önemli rol oynuyor.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!