MASA TENİSİ, ALZHEIMER İÇİN ÇÖZÜM OLABİLİR Mİ? | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

MASA TENİSİ, ALZHEIMER İÇİN ÇÖZÜM OLABİLİR Mİ?

+ Favorilere ekle
shutterstock_271699427

Masa tenisi, raketli oyunlar arasında en çok hız ve beceri gerektiren, oyuncuların reflekslerine dayanan benzersiz bir spor. Üstelik dışarıdan pek öyle görünmese de aşırı miktarda kalori harcamanızı sağlayan oldukça zevkli bir oyun. Başladıktan sonra tutkunu olmanız kuvvetle muhtemel yani.

Alzheimer için ilaç kullanmak, belirtileri azaltmak için uygulansa da ideal bir yol olduğu hala tartışmalı. Şimdi araştırmacıların üzerinde çalıştığı başka bir şey var, masa tenisi. Masa tenisinin zihnimizi açık ve sağlıklı tutmak için yardımcı olduğu biliniyordu ancak Alzheimer ve bunama hastaları için tedavi olarak kullanılmaya başlanması yeni sayılır.

Alzheimer hastalarında daha az aktivite halinde bulunan, beynin hafıza ve yön bulmada önemli rolü olan bölge Hipokampus, masa tenisiyle daha fazla çalışır hale geliyor.

Oldukça aerobik hareketler barındıran masa tenisi, vücudumuzun hem üst hem alt kısmını kullanıyor. Göz-el koordinasyonu ve refleksler için geliştirici etkisi çok fazla. Topu izlerken, vuruş ve stratejileri planlarken, kesme vuruşunu oluştururken, beyninizin birçok farklı bölgesini kullanmanıza sebep oluyor. Yani bir çeşit aerobik satranç sayılabilir.

Alzheimer ve bunama için çözüm derecesinde olmasa da yavaşlatma etkisi kanıtlanmış masa tenisi, özetlemek gerekirse:

Konsantrasyon ve uyanıklığı artıyor.

Taktik düşünme becerilerini geliştiriyor.

El / göz koordinasyonunu artırıyor.

Aerobik egzersiz sağlıyor.

Sosyal etkileşimi geliştiriyor.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!