YİYECEKLERİ ÖDÜL VEYA CEZA OLARAK KULLANMANIN ZARARLARI | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

YİYECEKLERİ ÖDÜL VEYA CEZA OLARAK KULLANMANIN ZARARLARI

+ Favorilere ekle
ödül ceza

Çocukların başarısını kutlamak için ödül olarak sağlıksız yiyecekleri kullanmak sıklıkla yapılan bir yanlış. Cezalandırmak için bu sağlıksız yiyeceklerden uzak tutmak da. Örneğin sırf odasını temizlediği için çocuğunuza tatlı vermek, onu mutlu eden bir hareket olsa da sağlıksız bir yaklaşım.

Sağlıksız yiyeceğin cazibesini artıran bu tip yaklaşımlardan kaçınmak gerekiyor. Çocuğunuzun fazla kilo almaması, sağlıklı vücut ağırlığında kalması, gerekli besin öğelerini alabilmesi için sağlıklı beslenme alışkanları kazanabilmesi şart. Bu yüzden yüksek oranda şeker ve yağ içeren cips, kola gibi besinleri ödül olarak kullanmamanızı öneriyoruz.

Ayrıca bu tip yiyeceklerin sağlıksız olduğunu belirttiğimiz halde onları bu yiyecekleri tüketmede serbest bırakmak, ödül veya ceza olarak kullanmak, onlar için kafa karıştırıcı bir durum yaratabiliyor. Yemek yeme fiziksel bir ihtiyaç olduğu için, bu şekilde kullanılması sakıncalıdır. Çocukları  abur cuburlardan uzak tutmanın zor olduğunu biliyoruz ama bunu yaparak ona iyilik yaptığınızı aklınızdan çıkarmazsanız, ailenizdeki ufaklığın kısa süreli üzüntülerini görmezden gelebilirsiniz. İyi bir şey yaptıkları için sağlıksız bir yiyecekle ödüllendirileceğini bilmek ya da kötü bir şey yaptığı için sevmese de sağlıklı bir şeyi yemek zorunda kalmak, erken yaştaki çocuklarda beslenme konusunda yanlış bir algı edinmelerine neden olabiliyor. Kimi zaman kafası karışan çocuklar, karşı atak olarak sizin tekniklerinizi kullanmaya başlayıp sizi yemek yememekle tehdit edebilir.

Bu nedenle yiyecekler çocuğun kafasında ödül ve cezayla eşleştirilmemeli. İşte çocuğunuzu sevindirmek için birkaç farklı alternatif;

En sevdiği yere yürüyüşe gidebilirsiniz.

Yeni boyama kitapları ve kalemleri alabilirsiniz.

En sevdiği oyunu beraber oynayabilirsiniz.

Arkadaşında kalmasına izin verebilirsiniz.

 

Birlikte sinemaya, tiyatroya gidebilirsiniz.

Sevdiği bir hayvan edinip onunla vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!