ZİHNİ DİNÇ TUTAN 8 TEMEL AKTİVİTE | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

ZİHNİ DİNÇ TUTAN 8 TEMEL AKTİVİTE

+ Favorilere ekle
Zihni dinç tutan 8 temel aktivite

Okul zamanlarımızda, matematik dersinde hep sorardık; “hocam bunlar hayatta ne işimize yarayacak?” diye. Aslında bedeniniz için spor ne işe yarıyorsa, zihniniz için de matematik o işe yarıyor. Nasıl ki hayatı boyunca spor yapmış 80’lik bir dede rahatça hareket edip yürüyebiliyorsa, zihni de böyle günlük egzersizlerle beslemek ve dinç tutmak mümkün:

Yazmak

Bu konuda yeteneğiniz olmasına gerek yok, arada bir duygularınızı veya düşüncelerinizi ifadelere dökmek yeterli. Canınız nasıl istiyorsa; şiir, deneme, makale… Hiç fark etmez, kağıdı kalemi alın, karalamaya başlayın. Dilerseniz deftere yazın, dilerseniz kendinize kişisel bir blog açın.

Yeni bilgilerle beslenmek

Her gün kitap karıştırmak zihne iyi geliyor. İlla ki uzun uzun okumak da değil bu, yeni bir kelime öğrenmek bile zihnimizde güzel yollar açıyor.

Mimikleri geliştirmek

Kendinize özel bir mimiğiniz veya fiziksel bir yeteneğiniz varsa bunu zihin egzersizi olarak kullanabilirsiniz. Mesela tek kaşınızı kaldırabiliyor musunuz? Kulağınızı oynatabiliyor musunuz? Şahane. Gün içinde bunları tekrarlayın. Küçükken hep denediğimiz o iki elimizi ayrı ayrı hareketlerle yönlendirme oyunu da buna bir örnek.

Pilates yapmak

Tansiyonunuzu dengede tutmak düşünce kanallarınızı rahatlatır. Kan basıncınızı dengelemek için güne basit egzersizle başlayın, zihniniz açık olsun. Farklı egzersiz programlarını değerlendirip bünyenizde işe yarayan uygulamayı bulabilirsiniz.

Hedefleri göz önünde tutmak

Mantar tablolar, akıllı uygulamalar bize günlük yapılacakları, ödenecek faturaları hatırlatır durur. Halbuki zihnin de motivasyona ihtiyacı var, hep görevlerle doldurmamak gerek. Ara sıra bizi mutlu eden asıl hedeflerimizi hatırlamak nasıl da iyi geliyor değil mi? O zaman her gün görsek hiç de fena olmaz.

Hesapları akıldan yapmak

Telefonlarımızda, elektronik cihazlarımızda hesap makinemiz hep elimizin altında ama çoğu hesabı aklımızdan yapmak veya kağıda karalayarak çözmek de basit ve etkili zihin egzersizlerinden biri.

Hızlı okuma tekniklerini uygulamak

Okumayı ve okuduğumuzu yorumlamayı hızlandırmak için birçok teknik var: Gözlerin hareket alanını genişletmek için başı hareket ettirmeden yapılan göz egzersizleri gibi. Bu çalışma yorum yetisini hızlandırmak için bir örnek; kendinizi sevdiğiniz diğer alanlarda da geliştirebilirsiniz.

Bulmaca çözmek

Günlük bilmeceler zihni eğlenceli yollardan hareketlendirmenin yolu. Beyni görsel ve bilişsel yönlerden biraz zorlamak için puzzle oyunları, sudoku ve bulmacalar elinizin altında olsun.

Hepsinin özünde zihin kaslarını geliştirmek var. Etkisi uzun vadede daha da pekişiyor, zamanla bir problemin üzerine fazla düşünmeden çözümünü hızlı bir şekilde depodan bulmaya yarıyor.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!