6 ADIMDA ÇOCUĞUNUZA SAĞLIKLI YEMEKLERİ SEVDİRMEK | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

6 ADIMDA ÇOCUĞUNUZA SAĞLIKLI YEMEKLERİ SEVDİRMEK

+ Favorilere ekle
shutterstock_283575317

Domatese bayılan çocuğunuz bir anda yemek kaşığını ittirecek duruma mı geldi? Sebzeleri yemeğin içine saklamak zorunda kalacak kadar zorda kalsanız bile, çareleriniz tükenmiş değil. Bu durumu tersine çevirmenin yollarını keşfetmeye hazır mısınız?.

  1. İyi bir rol model olun

Araştırmalara göre çocuklar beslenme alışkanlıklarını doğrudan ebeveynlerinden ediniyorlar. Eğer siz de sık sık sebze, meyve, tam tahıl ve az yağlı besinler tüketiyorsanız, çocuğunuz da genellikle sizi takip ediyordur. Yeterli ve dengeli beslenerek çocuklarınızın beslenme düzeninde olumlu değişiklikler yaratabilirsiniz.

  1. Olumlu yaklaşın

Beslenme uzmanlarına göre sağlıksız yiyecekleri veya oyunları, sağlıklı yiyecekler tüketmesi için çocuğunuza ödül olarak teklif etmek, kesinlikle olumsuz bir yaklaşım. Örneğin çocuğunuza, yalnızca yemeğini bitirdiğinde oyun oynayabileceğini söylerseniz, yanlış bir yol izlemiş olursunuz. Çünkü bu durum çocuğun sağlıklı besinlere olan bakış açısını olumsuz yönde etkileyebilir.

  1. Yemekleri çocuğunuzla seçin

Çocuklar kontrolün onlarda olmasını severler. Bu yüzden onlara birçok sağlıklı besin önerin ve aralarından en sevdiklerini seçmelerini söyleyin. Bu şekilde sağlıklı yiyeceklere olan ilgili artacaktır. Mutfak alışverişlerinize çocuklarınızı da dahil etmeniz ve kendi seçtiği sağlıklı yiyecekleri almasına izin vermeniz çocuğunuzun o yiyeceğe yaklaşımını olumlu yönde etkileyecektir.

  1. Alternatif besinler bulun

Örneğin süt sevmeyen çocuğunuzun kalsiyum alımı konusunda endişeleniyorsanız,  yoğurt ve ayran deneyebilirsiniz veya sütü sevdirecek zenginleştirilmiş besinlerle karıştırarak sunabilirsiniz.

  1. Yemek hazırlamaya çocuklarınızı da dahil edin

Alışveriş yaparken meyve ve sebzeleri çocuğunuzun seçmesine, aldıklarınızı yıkamaya ve saklamaya, mutfakta tehlikeli olmayan işlere çocuğunuzu da dahil edin. Kendi emeği olduğu için yeme konusunda daha hevesli olacaktır.

  1. Saksıda kendisinin yetiştirmesini sağlayın

Çocuğunuzun sebzeleri sevmesi için, ona bir saksı alıp, kendi sebzesini yetiştirmesini sağlayabilirsiniz. Böylece çocuk ve sebze arasında duygusal bir bağ oluşturabilir, sebze ve meyveleri daha fazla sevmesini sağlayabilirsiniz.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!