BAHARLA GELEN YORGUNLUĞA KARŞI DAHA ÇOK HAREKET EDİN | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

BAHARLA GELEN YORGUNLUĞA KARŞI DAHA ÇOK HAREKET EDİN

+ Favorilere ekle
shutterstock_294139505

Havaların ısınmasıyla metabolizmada oluşan değişiklikler, yorgunluk, halsizlik, eklem ağrıları gibi şikayetleri de beraberinde getiriyor.

Bahar yorgunluğuna maruz kalmamak için alışılmış olan uyku ritimlerinde ani değişiklikler yapmayın. Yatış kalkış saatlerini birden bire değiştirmeyin.

Baharın gelişiyle de, vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve minerali yeterli aldığınızdan emin olun. Özellikle B ve C vitaminleri ile potasyuma. B vitaminleri tam tahıllarda yüksek oranda bulunurken,  C vitamini ve potasyum sebze ve meyvelerde bulunur.Bu besinlere beslenmenizde  yer vermeyi unutmayın. . Hep önerildiği gibi günde 8-10 bardak su içmek çok önemli. Bunu yemek öncesi ve yatmadan önce de dahil olmak üzere gün içerisine yayın. Her sabah en az 15 dakika yürümek de bahar yorgunluğuyla savaşmak için olmazsa olmazlar arasında.

Baharı yorgun geçirmemeniz için haftanın her gününe özel ipuçları hazırladık, bunları da yaptınız mı bu mevsimin en enerjiği olmaya adaysınız.

Kronik Yorgunluk için her güne 1 ipucu

Pazartesi: Haftaya bol miktarda B vitamini alarak başlayın. Bu ihtiyacınız olan enerjiyi sağlamak içinşart. B vitamini tam tahıllı besinler, , kırmızı et, tavuk ve kurubaklagillerdebulunur.

Salı: Haftanın ikinci gününde yapmanız gereken deliksiz bir uyku çekmek. Uyumadan önce odanızı havalandırın, sizi rahatsız edecek, uykunuzun bölünmesine neden olabilecek ışık, ses gibi etkenleri kontrol edin.

Çarşamba: Mutlaka yürüyüş yapın. Temiz hava alın. Gün boyu kapalı ortamda kalan vücut halsizleşir.

Perşembe: Fındık, enerjinizi yerine getirecek iyi bir ara öğün alternafidir. Yiyeceğiniz 6-8 adet fındık, aynı zamanda protein ve sağlıklı bitkisel yağ alımınızı sağlar. Bu ikili sayesinde tahmininizden daha fazla enerjik kalırsınız.

Cuma: Basit şeker tüketiminize dikkat edin. Bu tür  şekerler, kan şekerinizi hızlıca yükselterek size geçici bir enerji verir. Ancak kan şekerinin aniden yükselmesi  hızlı insülin salgılamasına yol açar. Bu da kan şekerinizin hızlı düşüşüne sebep olup, yorgunluğa sebep olur.

Cumartesi: Yeterli C vitamini aldığınızdan emin olun. Turunçgillerin yanı sıra taze kırmızı biber ve kuşburnu da C vitamini içerir.

Pazar: Tatil günü diye bütün gün yatmak yerine kalkıp egzersiz yapın. Ailenizle, sevdiklerinizle yapacağınız bir sahil ya da doğa yürüyüşü sizi dinçleştirecektir.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!