BALKONDA SEBZE NASIL YETİŞTİRİLİR? | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

BALKONDA SEBZE NASIL YETİŞTİRİLİR?

+ Favorilere ekle
8467076246_5a3f9fd86d_o

Topraktan metrelerce yukarıda olsanız da, hem sağlığınıza hem cebinize yararı olabilecek bir bahçe yaratmak çok kolay. Tek ihtiyacınız olan, günde en az 5 saat güneş alabilen bir alan. Ufak bir çabayla yapacağınız sevimli bir balkon bahçesi, sizi küçük dairenizdeki can sıkıntılarınızın çoğundan kurtarabilir.

Balkonumda ne yetiştirebilirim?

Sebzelerin çoğu mevsimlik bitkiler ve ömürleri de kısa. Ancak mevsime göre farklı bitkilerle bu bahçeyi yıl boyunca canlı tutmak mümkün. Camekanlı balkonlarda kış aylarında turfanda denebilecek sebzeler yetiştirilebilir. İç mekanlarda ise bol güneş alan bir pencere önünde bazı sebzeler yetişebilir.

Öncelikle yerinize ve keyfinize göre en uygun bitkileri seçmelisiniz. Balkonunuzda birçok sebze yetiştirmeniz mümkün. Proteinden zengin  fasulye, vitamin ve mineral için brokoli veya lahana, marul, turp yetiştirebilirsiniz. Ayrıca pancar, dolmabiber, havuç, domates, hindiba, kişniş, patlıcan, sarımsak, soğan, patates, ıspanak, kabak ve pazı da balkonda yetiştirilebilecek sebzelerin en yaygın olanları. Sebzelerin yanına hem bahçenizi hem damağınızı tatlandırmak için yabanmersini de ekebilirsiniz.

Nasıl ekmeli, nasıl korumalıyım?

Bütün sebzeler tohumla yetiştirilebilir. Ancak sadece birkaç fide ekilecekse domates, biber ve patlıcan fide olarak alınırsa daha iyi olur. Fasulye, bezelye, mısır gibi iri tohumlar ekilmeden önce birkaç saat ılık suda bekletilerek daha çabuk çimlenmesi sağlanabilir.

Domates, biber, patlıcan gibi fideler tohumdan yetiştirmek istiyorsanız Mart ayında tohumlar saksılara seyrekçe serpmeli, üzerini 1 cm toprakla örtüp ve hafifçe bastırmalısınız. Saksılar oda sıcaklığında(18-20 c.) direkt güneş almayan aydınlık bir yerde bulundurulup (üzeri bir cam veya streç film ile kapatılırsa tohumlar çok kısa sürede çıkacaktır) tohumlar çıkıncaya kadar püskürtme yöntemiyle sulanmalı. Fideler biraz büyüyünce küçük saksılara ayrıştırmalı ve bol aydınlık, serin bir yerde bir hafta kadar güçlendirmelisiniz. Havalar ısındığında balkondaki nihai yerlerine koyabilirsiniz.

  • Saksı seçimi

Reyhan gibi küçük bitkiler için 15 cm çapında saksılar yeterli olacaktır. Havuç veya salatalık gibi orta boylu bitkiler içinse 25 cm boyutlarında bir saksı işinizi görür. Ancak kabak gibi daha büyük bitkiler de ekmek istiyorsanız en azından 33 cm çapında saksılara ihtiyacınız olacak. Tabii hazır saksı kullanmak yerine biraz hayal gücü ve geri dönüşümle birlikte havuçları eski bir çizmeye, fasulyeleri de bir derin bir tenekeye ekebilirsiniz. Saksıda birikecek suyun tahliyesini kolaylaştırmak için saksının dibini taşlarla örtmelisiniz.

  • Toprak nasıl olmalı?

Sebze için kullanılacak toprak, dış mekan bitkileri için hazırlanmış ticari torflardan olmalı. Steril, hazır toprak en iyisidir. Bahçe toprağı içinde birçok zararlı ve ot tohumu taşıyabilir. Ayrıca saksı içinde çabucak betonlaşarak kökleri boğabilir. Suyu daha fazla tutabilmelerinden ve bitkileriniz için gerekli fazladan besin değerlerine sahip olduklarından saksılar için özel üretilen gübrelerden kullanmalısınız.

Toprağı sulama işi de, balkonların üstünün kapalı olmasından veya aşırı sulamadan dolayı genellikle sıkıntı yaratır ancak çözümü basit. İki günde bir sulayacağınız toprağın nemini, hafifçe parmağınızı sokarak kontrol edin. Toprak nem olduğu müddetçe sorun yok demektir. Ayrıca her ay düzenli bir şekilde gübrelemeli ve besin takviyesi yapmalısınız.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!