BESLENMEYLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN 8 YANLIŞ | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

BESLENMEYLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN 8 YANLIŞ

+ Favorilere ekle
Nestlé_Bedenini Besle - Beslenmeyle ilgili doğru bilinen yanlışlar

Bazen doğru bildiğimiz yanlışlarla gereksiz kısıtlamalar yapabiliyoruz. Durum böyle olunca sağlıklı beslenmek gözümüzde büyüyüp zorlaşıyor. Bunu aşmanın yolları var tabii ki. Öncelikle bir yerlerden kulağımıza çalınmış yanlış bilgilerin farkına varmakla başlayabiliriz.

Şu yaygın inanışlar size de tanıdık gelmiyor mu?

  • “Kepekli ürünlerin enerjisi daha düşüktür.”

Yanlış. Hemen hemen hiçbir ürünün kepekli alternatifi, normal çeşidinden daha düşük enerji içermez. Bir ürünün kepekli olması; onun lif, yani posa içerdiğinin bir kanıtıdır. Şeker, kolesterol ve tansiyon seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olduğu, doygunluk ve tokluk hissi verdiği, bağırsak hareketini artırdığı için kepek kısmını da içeren tam tahıllı ürünler daha iyi seçenektir. Ama daha düşük enerjili değildir.

  • “Aç kalmak zayıflatır mı?”

Aç kalmak, öğün atlamak, sanılanın aksine, vücut ağırlığında azalma ile sonuçlanmayabiliyor. Çünkü yeterince beslenemeyen metabolizma, durumu kıtlık olarak algılıyor, metabolizma hızını düşürüyor ve tüketilen besinleri daha kolay bir şekilde vücutta yağ şeklinde depolamaya başlıyor. Bir diyetisyen tarafından size özel planlanmış beslenme programıyla sağlıklı bir şekilde kilo kaybedebilirsiniz.

  • “Light/diyet ürünler zayıflama diyetlerinde sınırsızca tüketilebilir mi?”

Bir ürünün üzerindeki light veya diyet ibaresi o besinin gün içerisinde istediğiniz kadar tüketilebileceği, enerjisinin olmadığı anlamına gelmiyor. Light ürünlerin de pek çoğu bir miktar kalori içeriyor; yani sınırsız tüketmek light da olsa doğru değil.

  • “Balık ve yoğurt beraber yenirse zehirlenme yapar mı?”

Bu konuyu açıklığa kavuşturmakta fayda var: Tazeliğini yitiren veya yakalandıktan sonra hızlıca soğutulmayan balıkta histamin adında bir proteinin miktarı artar. Bu madde yoğurtta da var. Taze olmayan balıkla yoğurt aynı öğünde ikisi de tüketilirse vücuttaki histamin miktarı artar, bu da vücudunuzda alerjik reaksiyonlara, zehirlenmelere neden olabilir. Ama şunu da unutmayalım ki, balık bayatsa, yanında yoğurt yenilse de yenilmese de zaten zehirlenmeye yol açma riski yüksektir. Tazeliğine güvendiğimiz balık ile yoğurdumuzu rahatlıkla yiyebiliriz.

  • “Karbonhidratlarla proteinleri karıştırmamak mı gerekir?”

Bu öneriyi uygulamak hem gerekli değil hem de pek mümkün değil. Çünkü birçok besinin içerisinde doğal olarak protein ve karbonhidrat birlikte bulunur. Örnek olarak bir süt kutusunun üzerindeki etiket bilgilerine bakıldığında içerisinde hem karbonhidrat hem de protein olduğunu görebilirsiniz. Benzer durum aslında ekmek de dahil olmak üzere pek çok besin için geçerli.

  • “Aç karnına limon veya greyfurt suyu içmek yağları eritir mi?”

Maalesef, vücutta depo edilen yağlardan kurtulmak, herhangi bir yiyecek veya içeceğin tüketilmesi ile mümkün değil. Test etmek çok kolay: Bir paket katı yağın üzerine limon veya greyfurt suyu döküp bekleyin. Yağda hiçbir değişim olmayacak. Yağlarınızı eritmenin en önemli yolu size uygun hazırlanmış sağlıklı bir beslenme planı ve düzenli fiziksel aktivitelerdir.

  • “Çikolata yemek obeziteye neden olur mu?”

Obezitenin birçok nedeni var, fakat çözümlerden biri çikolatayı hayatımızdan çıkarmak değil. Porsiyon miktarına dikkat ettiğiniz takdirde, dilediğiniz besini yeterli ve dengeli beslenme düzeninizde keyifle tüketebilirsiniz.

  • “Gıda katkı maddeleri kansere yol açar.”

Gıda katkı maddelerinin kullanımı uzun süren bilimsel çalışmalar sonucunda uluslararası sağlık otoriteleri tarafından belirlenir, ülkelerde ilgili bakanlıklar tarafından kodeks çerçevesinde uygulanır ve kontrol edilir. Yıllar süren bu bilimsel çalışmalarda katkı maddelerinin kullanımına, insan sağlığı açısından herhangi bir risk oluşturmadığı noktada izin verilir. İzin verilen miktarlarda kullanılan katkı maddeleri sağlık için tamamen güvenlidir.

Doğru bilinen yanlışlar saymakla bitmez ama bu kadarı bile yanlış beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmek için güzel bir başlangıç.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!