DAHA SAĞLIKLI YEMEKLER İÇİN 4 KOLAY ADIM | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

DAHA SAĞLIKLI YEMEKLER İÇİN 4 KOLAY ADIM

+ Favorilere ekle
shutterstock_174502298

Yeterli ve dengeli beslendiğimizi düşünsek de besinleri güvenli bir şekilde tüketebildiğimizden emin miyiz? Besinler, satın almadan tüketime kadar geçen aşamalarda hijyenik koşulların yeterince sağlanamaması nedeniyle zararlı hale gelip sağlığımız için gizli bir tehlike oluşturabiliyor. Bu yüzden tüketici olarak besin güvenliğini sağlamada bize de bazı görevler düşmekte. Her şeyden önce besin güvenliği konusunda tüketici bilincine sahip olmamız gerekiyor.

Besin tüketimini nasıl güvenli hale getirebiliriz?

Güvenli (sağlıklı) besin, besleyici değerini kaybetmemiş, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik açıdan temiz, bozulmamış besinlere deniyor. Güvenli besin tüketimi için tüketimden önce besinin çeşitli kaynaklardan kirlenmesini önlememiz gerekiyor.

  1. Hijyen: Elleri ve yüzeyleri sık sık yıkamalı.

Bakteriler mutfak tezgahından kesme tahtalarına, bıçaklara, ellerimize hızlıca yayılabilir. Bunu önlemek için ılık su ve sabunla ellerimizi en az 20 saniye boyunca yiyeceğe dokunmadan önce ve dokunduktan sonra yıkamalıyız. Sebze ve meyveleri soymadan önce ve sonra akan suya tutmalı, mutfaktaki diğer nesneleri (alışveriş poşetleri vs.) besinlerden mümkün olduğunca uzakta tutmalıyız. Mutfak tezgahını temizlemek için de kağıt havlu kullanmak, el bezi kullanmaktan daha hijyenik bir tercihtir.

  1. Ayrıştırma: Her şeyi bir arada saklamayın.

Et, yumurta, deniz mahsülü gibi açık bir halde satın aldığınız yiyecekleri, hazır yiyeceklerle ve onların ambalajlarıyla bir arada bulundurmayın. Aynı zamanda hazır yiyeceklerle açık yiyecekleri aynı kesme tahtasında kesmeyin.

  1. Pişirme: Besinleri uygun sıcaklıkta pişirin.

Yiyeceklerinizin doğru sıcaklıkta olduğunu bilmek için bir yiyecek termometresi ve  besinlerin uygun sıcaklıklarını gösteren bir tablo bulundurmanız besin güvenliğini artıracaktır.

  1. Soğutma: Besinler hızlıca dolaba!

Aldığınız besinleri hızlıca buzdolabına koymanız, yiyeceklerin içinde üreyebilecek zararlı bakterilerin çoğalmasını yavaşlatır. Buzdolabınızın hava sirkülasyonu yapabiliyor olması da besinler için önemli gerekliliklerden.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!