DÜNYA SU GÜNÜ | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

DÜNYA SU GÜNÜ

+ Favorilere ekle
Dünya Su Günü

En az Sevgililer Günü kadar önemsememiz gereken Dünya Su Günü, giderek büyüyen temiz su sorununa ve içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasına dikkat çekmek için 1993’ten beri düzenleniyor.

Nefes alırken ağzınıza bir ayna tuttuğunuzda bile tek nefeste ne kadar su harcanabildiğini görürsünüz. Bu durum vücudumuzla alakalı olsa da, dünyamız için de vücudumuz için gösterdiğimiz özeni göstermeliyiz. Çünkü su, hem dünyanın hem de vücudumuzun sahip olduğu en büyük hazinedir. Peki suyu daha az harcamak, Dünya Su Günü’nü uzun yıllar kutlayabilmek için neler yapabiliriz?

Su tasarrufu yaparak dünyayı kurtarmaya yardımcı olmak için:

  • Suyu iki defa kullanın. Sebze ve meyve yıkadığınız suyu temizlik suyu veya sulamada değerlendirin.

 

  • Musluktan sıcak su beklerken akan suyu bir kovada biriktirip daha sonra kullanın. Depolarınızın bakım, temizlik ve dezenfeksiyon işlemlerini yaptırın, bina iç tesisatları ile sayaç sonrası bağlantılarınızı sürekli kontrol ettirin.

 

  • Tuvalet sifonları en çok su israfı yapılan yerlerden birisidir. Tuvalet sifonlarınızı gerekmedikçe çekmeyin. Rezervuarlarınızın içine hacim artırıcı nesneler koyarak (ör. dolu şişe) tasarruf sağlayabilirsiniz.

 

  • Arabanızı yıkarken hortum yerine kova ve sünger kullanın. Kullanımı yasak olan hortumla yıkama, her defasında yaklaşık 550 litre su kullanımı demektir. Musluklara ve duş başlıklarına takılan ve su akışını azaltırken basıncı artıran yeni sistemleri edinin.

 

  • Bir çamaşır veya bulaşık makinesi bir defada 120 litre su tüketir. Makinelerinizi tam dolu olarak, ön yıkama yapmadan veya kısa programda kullanmakla yıllık 62 metreküp su tasarruf yapabilirsiniz.

 

  • Temizlikte sıvı sabun, toz sabun gibi doğal esaslı olanları tercih edin. Petrol türevi temizleyiciler doğaya zarar verdikleri gibi, az su ile durulandıklarında çamaşırda ve bulaşıkta sağlıkla ilgili sakıncalar taşıyabilir.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!