EV DIŞINDA SAĞLIKLI BESLENMEK | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

EV DIŞINDA SAĞLIKLI BESLENMEK

+ Favorilere ekle
shutterstock_323732696

Restoranlarda, kafelerde yemek yemek oldukça keyifli. Bir taraftan arkadaşlarımız, ailemiz ile keyifli vakit geçirirken lezzetli yemekler bize eşlik ediyor. Fakat, eğer ki ev dışında da sağlıklı beslenme ve kalori alımımıza dikkat etmek istiyorsak, bazı önemli noktaları göz önünde bulundurmalıyız. İşte ev dışında keyifle yemek yerken, menünüzü sağlıklı hale getiren ufak ipuçları;

  • Sağlıklı menüleri olan restoranları tercih edin

Artık bir çok restoran ve kafenin sağlıklı menüleri var. Hatta yalnızca sağlıklı ve dengeli menüler sunan restoranlara bile bir çok yerde rastlayabilirsiniz. Bir restorana gitmeden önce eğer varsa internet sitesinde menülerini inceleyebilir, gideceğiniz yere hatta o gün yiyeceğiniz yemeğe önceden karar verebilirsiniz. Bazı restoranlar o menü ile alacağınız kalori, yağ, protein gibi besin öğesi miktarlarını bile sizinle paylaşmakta.

  • Yemeklerinizi paylaşın

Sevgi paylaştıkça çoğalır, üzüntüler paylaştıkça azalır. Yemeklerinizi arkadaşlarınızla paylaştığınız takdirde ise porsiyon kontrolü yapmış olursunuz. Dilerseniz menülerde bulunan çocuk menülerini tercih ederek ya da yemeğinizi yarım porsiyon sipariş ederek de porsiyon kontrolü yapabilirsiniz.

  • Açık büfelere dikkat

Açık büfeler bir çok insan için oldukça heyecan verici ve renkli yerler. Özellikle açsanız tabağınızı tepeleme doldurmanız neredeyse kaçınılmaz. Bu noktada ideal tabak modelinden yararlanabilirsiniz. Hem dışarıda hem de evinizde yemek yerken tabağınızın yarısını sebze yemekleri ve salata; geri kalan kısmının yarısını (tabağınızı ¼’ünü) proteinden zengin besinlere (et, tavuk, balık, hindi, kurubaklagil) ve tabağınızın diğer çeyreğine tam tahıllara ayırmanızı tavsiye ederiz. Ayrı bir kapta veya bardakta ayran, yoğurt, cacık vb. süt grubu ürünlere yer vermeyi de unutmayın.

  • Sağlıklı garnitür tercihinde bulunun

Sipariş ettiğiniz yemeğin yanında garnitür olarak ne geleceğini garsona sipariş esnasında sorun. Kızartma, yağlı vb. garnitürler yerine ızgara, taze veya haşlanmış sebze veya salata koyma şansı olup olmadığını sorun.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!