GÜNEŞTEN KORUNMANIN 10 PÜF NOKTASI | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

GÜNEŞTEN KORUNMANIN 10 PÜF NOKTASI

+ Favorilere ekle
shutterstock_399143386

Yaz yaklaştıkça güneş yüzünü gösteriyor ve sıcaklıklar giderek artıyor. Olumlu etkilerinin yanı sıra güneşin cildimize zararları da bulunuyor. Fazla güneş ışınının deride zaman içerisinde incelme, kırışıklık, cilt kuruluğu, lekelenme, kılcal damarların belirginleşmesi, erken yaşlanma, güneş alerjisinin tetiklenmesine ve hatta deri kanseri riskinin artmasına kadar yol açabiliyor.

Bu etkilerden kaçmak için güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmanın 10 püf notkasını sizler için derledik:

  1. Güneş ışınlarının en şiddetli olduğu öğlen saatlerinde (11.00 ile 15.00 arasında) dışarı çıkmamaya özen gösterin, çıkmak zorunda kaldığınızda da gölge alanlarda durmaya çalışın.
  2. Şemsiye ve şapka kullanın. Açık renk giysiler tercih edin.
  3. Güneşten koruyan ürünleri bilinçli olarak kullanmaya çalışın. Yüz, omuz, ense ve boyun gibi daha yoğun olarak güneş ışınlarından etkilenen bölgeler sürekli güneşten koruyan ürünler kullanılarak korunmalı. Yetişkinler, deri tiplerine göre farklı koruma faktörlü ürünler kullanmalı.
  4. Güneşten koruyucu ürünleri, güneşe çıkmadan yarım saat önce cildinize uygulayın.
  5. Güneş koruyucu kremleri cildinize yeterli miktarda ve kalınlıkta sürün. Güneşten koruyan ürünler deriye eşit miktarda yedirilerek, havuza veya denize sık sık girildiğinde, havlu ile kurulanıldığında ve terlendiğinde gün boyunca uygulanmalı.
  6. Tedavi amacı ile doktor tarafından verilen kimi ilaçlar (antibiyotikler, doğum kontrol ilaçları vb.) derinin güneş ışınlarına karşı duyarlılığını artırabilir. Bu durumda doktorun önerileri doğrultusunda güneşten korunmak tercih edilmeli.
  7. Çocuklarda yüksek faktörlü ürünler kullanılmalı. 3 yaşın altındaki çocuklar korunmasız güneşin altında bırakılmamalı.
  8. Çocuklarda güneşten korunma yönteminin giysilerle (açık renk şapka ve tişört vb.) desteklenmesi gerekli.
  9. Ailede okul çağına gelen çocuklara güneşten korunma yöntemleri anlatılmalı; güneşten koruyan ürünleri kullanmaları ve uygun giysileri giymeleri sağlanmalı.
  10. Güneşli günlerde su kaybını önlemek amacıyla yeterli miktarda su içilmeli ve çocukların yeterli su içmesi desteklenmeli.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!