HAYATIMIZA ZENGİNLİK KATAN 6 VİTAMİN | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

HAYATIMIZA ZENGİNLİK KATAN 6 VİTAMİN

+ Favorilere ekle
Hayatımıza zenginlik katan 6 vitamin

Hayatımızdaki zenginliklerin elle tutulmayan, gözle görülmeyen bir bölümü mutlu anlar ve yeni deneyimlerse diğer bölümü de doğru beslenme. Gıda üreticileri de gıdaları zenginleştirip beslenmemize destek olmak için çalışıyor. Yeterli ve dengeli bir beslenme düzeninde besinlerdeki hangi vitamin ne işe yarıyor, hatırlamak ister misiniz?

Öncelikle vitaminler ve mineraller çok kalabalık bir aile. Aynen su gibi kalori içermiyor, fakat sağlığımızın korunmasında olmazsa olmazlar. Mutlaka her gün önerilen miktarlarda tüketmemiz gerekiyor. Bazılarını depolayabiliyoruz: Yağda eriyen A, D, E ve K vitaminleri. Bunları besinler yoluyla değil de vitamin hapı olarak alıyorsak miktara dikkat etmekte fayda var, çünkü aşırı tüketmek yan etkilere yol açabiliyor.

Peki, hangi vitamin ne işe yarıyor?

A vitamini: Göz sağlığı, özellikle gece körlüğü için önemli. Bağışıklık sisteminin gelişimine etkisinin yanı sıra, kemik dokusunun, sindirim ve üreme sistemlerinin gelişiminde de önemlidir.

D vitamini: Güneş vitamini, temelde diş ve kemik sağlığı için çok önemli fakat son dönemdeki araştırmalar D vitaminin kanser de dahil olmak üzere pek çok kronik hastalığa karşı da koruyucu etkisi olduğunu gösteriyor.

E vitamini: Özellikle hücre yenileme özelliğine sahip cilt ürünlerinde sıklıkla karşımıza çıkan E vitamini, bitkisel yağlarda da bolca bulunuyor. Antioksidan özelliğinin yanı sıra damar tıkanıklığını önlemeye de yardımcı olur.

K vitamini: Adını en az duyduğumuz ama belki de en hayati vitaminlerden biri. Çünkü K vitamini olmasa kanımız asla pıhtılaşamaz, bir yerimiz kesildiğinde kanamayı durdurmak da mümkün olmazdı. Yeşil yapraklı sebzeler, özellikle brokoli K vitamini bakımından çok zengin.

B vitaminleri: İştah ve enerji metabolizmasıyla ilişkilendirilen B vitaminleri ailesi sinir sistemi sağlığından, protein ve yağların metabolizmasına kadar vücutta pek çok alanda önemli destek sağlıyor.

C vitamini: En iyi bildiğimiz vitaminlerden biri. Bağışıklık sistemini destekliyor, antioksidan özelliğiyle hastalıklara karşı korunmamıza yardımcı oluyor, damar çeperlerini güçlendirerek kanamaya ve gözde katarakt olu­şumuna engel oluyor.

Peki, bu vitaminlerden günlük ne kadar almamız gerekiyor?

Saydığımız bir sürü vitamin ve saymadığımız birçok mineral için günlük alınması gereken birçok farklı değer var. Bunları ezberlemek zorunda değilsiniz çünkü özellikle zenginleştirilmiş besinlerde etiketler yardımımıza koşuyor. Vitaminli mineralleri alırken besin tablosunu inceleyebilirsiniz. Orada RDA yazısını ve birtakım yüzdelik (%) değerler göreceksiniz. İşte bu değerler o besinden günlük ihtiyacınızın ne kadarını karşıladığınızı anlatıyor.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!