İRMİK HELVASI ÇOK GÜZEL GİTMEZ MİYDİ? | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

İRMİK HELVASI ÇOK GÜZEL GİTMEZ MİYDİ?

+ Favorilere ekle
irmikhelvasi

Üç ayların başladığını haber eden en güzel şeylerden biri, irmik helvaları kavrulmaya başlandığında evleri saran tereyağı kokusu. Babaannemiz/anneannemiz bir an evvel yapsın da yiyelim diye başında bekleriz. Fıstıklarını, şekerlerini mümkünse kendi ellerimizle ekleriz. Helvanın aromasını artırmak için portakal kabuğu rendelemek de makbul, üzerine konulabilecek bir top dondurmayla süslenmesi de. Ama en güzeli de daha dumanı üstündeyken yemesi.

Bir nevi sempatik bulgur olan irmik, içine girdiği her şeyi de güzelleştirebiliyor. Daha lezzetli ve doyurucu olduğu için mesela köfte yaparken galeta unu ve ekmek içi yerine de kullanabiliyor.

Peki nedir bu irmik?                  

İrmik, ipek gibi parlak ve sarı renkte olan durum buğdayının (makarna yapımında kullanılan bir tür buğday), iri taneli öğütülüp elenmesiyle elde edilen besin maddesine deniyor. Yüksek besin değerine sahip olan irmik %73 oranında karbonhidrat içeriyor.

100 gram irmikte;

  • Yaklaşık 360 kkal enerji bulunuyor.
  • B grubu vitaminlerinden ve karbonhidrat, yağ, protein metabolizmasında görevli olan niasin ihtiyacımızın günlük %21’ini karşılıyor.
  • Amino asit ve kan hücrelerinin yaımında görevli folik asitin günlük gereksiniminin %36’sını,
  • Yine B grubu vitaminlerinden olan enerji metabolizmasında görevli tiamin ihtiyacımızın günlük %25’ini karşılıyor.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!