KAFEİNİN FAYDALARI | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

KAFEİNİN FAYDALARI

+ Favorilere ekle
Kafeinin faydaları

Kafein denince akla canlanmak, uyanık olmak geliyor. Bu harika molekülü, çikolata, kahve, koladan aldığımızı biliyoruz. Peki ama kafeinin vüdumuza etkilerini biliyor muyuz?

Kafeinin fiziksel performansı artırmaya yardımcı olduğu sonucuna varan önemli araştırmalar var. Örneğin kafein aldıktan sonra bisikletçilerin ve koşucuların hem performanslarında hem de performans sürelerinde artış görülmüş. Yani dayanıklılıkları da artmış.

Kafein aynı zamanda zihnimizdeki bulanıklığı ortadan kaldırırken, konsantrasyonun da artırılmasına katkıda bulunuyor. Özellikle uzun süre yolda kalan sürücüler, uzun toplantılara katılan çalışanlar, hatta önemli bir karar almak üzere olan pek çok kişi dikkatini toplamak için kahve içiyor. Ve tabi öğrenciler, ders çalışırken dikkatleri dağılmaya başladığı anda kahvenin yardımına başvuruyor.

Kahvenin içinde doğal olarak bulunan kafeinin, Parkinson ve Alzheimer gibi rahatsızlıklara karşı da olumlu etkileri var. Ayrıca kafeinin içinde bulunan antioksidanlar karaciğer rahatsızlıklarından korunmaya da yardımcı. Uygun düzeyde aldığımızda, gerçekten de harika molekül denmesi boşuna değil.

Kafein ve selülit ilişkisi

Selülit kadınların %90’ında görülür ve genetik, su tutumu, hormonlar, yağ hücrelerinin genişlemesi, bağ dokunun değişimi gibi birçok nedene bağlı olarak dolaşım bozukluğu sonucu oluşur.

Kahvenin yapısında doğal olarak bulunan kafeinin uyarıcı etkisinin sadece zihin ile sınırlı olduğu düşünülmemeli. Kafein, lenf akışını kolaylaştırıp, yağı parçalayan enzimleri harekete geçirmeye yardımcı oluyor. Yani kafein, sanıldığı gibi selüliti artırmaz. Tersine, kafeinin yağ oksidasyonunu artırıcı, yağ yakmaya yardımcı etkisinden dolayı selülit giderici kremlerin içeriğinde de kafeine rastlayabilirsiniz.

Seçiminizi şekersiz kahveden yana kullanmak hem vücudunuzun aktivitesini artırır hem de sizi gereksiz kalori alımından uzak tutar.

Selülitten korunmak için uzun süre oturmamak, ofiste çalışıyor olsak bile sık sık kalkıp yürümek, düzenli olarak egzersiz yapmak, bol sıvı almak ve yeterli ve dengeli beslenmeye dikkat etmek gerek. Yağ ve şeker içeriği yüksek besinleri mümkün olduğunca azaltmak önemli. Tabii masaj ve keselenmek de selülite karşı bire bir!

Sonuç olarak, günlük kafein tüketimini uygun miktarda tuttuğunuz takdirde, hayatınızı daha mutlu, vücudunuzu daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.

Hatırlamanızda fayda var:

Doğal kahve çekirdeklerinden üretilen NESCAFE Gold'un eşşiz aromasının sırrı, kavrulma sırasında çıkan taze kokuyu saklamasında gizlidir.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!