KAHVE SELÜLİT YAPAR MI? | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

KAHVE SELÜLİT YAPAR MI?

+ Favorilere ekle
Kahve selülit yapar mı

Adını aldığı Kaffa Krallığı’nın 1390 yıllarına dayandığını düşünürsek, bu yıllar içerisinde kahvenin pek çok tartışmaya ve çalışmaya konu olması şaşırtıcı değil. Bunlardan biri de selülit konusu.

Bir taraftan tıbbi amaçla kullanılırken, diğer taraftan geçmişte şeytanın içeceği olarak görülmüşlüğü de var. 20. yüzyılda kahveyle ilgili yayınların çoğu negatifken, bugün birçoğu kahvenin pozitif etkilerini anlatıyor. Orta düzeyde kafein tüketiminin sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğu çalışmalarla gösterildi. Kahvenin içerisinde sağlığımız üzerinde olumlu etkiler gösteren antioksidanların da yüksek oranda bulunduğunu söyleyebiliriz.

Orta düzeyde kafein ne kadardır, etkileri nelerdir?

300 mg’dır ve bu miktar ortalama 4-6 fincan çözünebilir kahveye karşılık gelir,

orta düzeyde kahvenin olumlu etkileri şu şekildedir.

  • Hafif uyarıcı etki gösterir ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur.
  • 150 ml kafeinli kahve ortalama 80-110 mg kafein içerir. Yapılan bazı çalışmalarda 200-300 mg kafeinin metabolik hızda %2-12’lik artış yarattığı gözlenmiştir.
  • Enerji harcamasını, vücutta yağ yıkımını artırarak yağ depolarını boşalttığı için ve termojenik etkisinden dolayı kafein alımını artırmanın, uzun dönemde kilo alımını azaltmaya yardımcı olabileceği belirtilmiştir.

 

Peki, kahvenin selülite etkisi nedir?

Selülit, kilo problemi olmayan kadınlarda da görülebilen, “hapsedilmiş yağ” olarak da tanımlanan portakal kabuğu görünümüdür. Kadınların %90’ının sorunu olan selülit genetik nedenler, hormonlar, su tutumu, yağ hücrelerinin genişlemesi, bağ dokunun değişimi ve dolaşım bozukluğu sonucu ortaya çıkmakta ve yaşla beraber daha kötü bir hal almaktadır.

Kafein yağ oksidasyonunu artırıcı, yağ yakıcı etkisinden dolayı, paketlenmiş yağ görünümü ile karşımıza çıkan selülit sorununu tetikleyici etki göstermez. Aksine yağı ayrıştıran enzimleri harekete geçirir ve lenf akışını kolaylaştırmaya yardımcı olur. Ayrıca piyasada bulunan selülit kremlerinde de kafeinin en yaygın ve belirgin şekilde aktif olan katkı olduğu görülmektedir.

Artık selüliti dert etmeden kahvenizi keyifle yudumlamak için daha çok sebebiniz var.

Hatırlamanızda fayda var:

Nescafé | Nescafé uzmanlığıyla kavrulan ve öğütülen doğal kahve çekirdeklerinden sadece su kullanılarak elde edilen kahvenin saf özü, fincanınıza dolu dolu kahve keyfi olarak ulaşır.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!