KAHVE VE YARATICILIK ARASINDAKİ BAĞLANTI | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

KAHVE VE YARATICILIK ARASINDAKİ BAĞLANTI

+ Favorilere ekle
shutterstock_253232776

Kahve içmek, yaratıcı iş yapan pek çok insanın – özellikle yazarların- yaratıcılık sürecinde ihtiyaç duyduğu motivasyonu sağlamak için uyguladığı bir rutin. Çoğumuzun da sıradan bir iş günü için kurtarıcısı.

Uykumuz geldiğinde, işleri hızla bitirmek istediğimizde veya yaratıcılık gerektiğinde kahveye ihtiyaç duyuyoruz. Peki bir bardak kahve, gerçekten yaratıcılığımızı tetikliyor, bizi hızlandırıyor ve uyandırıyor mu?

Kahve vücudumuzu nasıl etkiler?

Bilinmesi gereken ilk şey, kahvenin kana karışması ve bizi etkilemesi için onu ihtiyacımız olan saatten yaklaşık yarım saat önce tüketmemiz gerektiği. Vücut kimyamıza etkisini ise 5-6 saat boyunca hissedebiliyoruz.

Özellikle sabahları içilen kahve uyanmamıza yardımcı oluyor. Ancak kahvenin yaratıcılığımızı tetiklemesini ve verimliliğimizi arttırmasını istiyorsanız, onu ne zaman içtiğinizin de oldukça fazla önemi var. Uzmanlar, sabah 09:30 – 11:30 arasında ve öğleden sonra 13:30 – 17:00 arasında içilen kahvenin  etkisinin daha fazla olabildieğini vurguluyor

Kahve ritüeli

Yaratıcı içgörüler ve sorunlara getirdiğimiz çözümler genellikle yolumuzu tıkayan şeyi düşünmeyi bırakıp alakasız bir şeyle uğraşmaya başladığımızda gelir. Yani kafeinin getirdiği odaklanmayla, zihnimiz birkaç işi birden, daha verimli bir şekilde yapmaya başlar.

Kahve ve yaratıcılığı beraber düşündüğümüzde, kahvenin yalnızca bir içecek değil, yaratıcılığımızı artıran ve perçinleyen bir ritüel olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden kahveyi günlük rutinlerimizin arasına eklemek, yaratıcılığımızı geliştirmek açısından daha verimli olacaktır.

Yaratıcılığınızı körüklemek mi istiyorsunuz? O zaman bir yürüyüşe çıkın, doğaçlama bir şeyler yapın, günlük rutininizde yeni uğraşlara yer açın, akıllı telefonunuzu bir süreliğine unutup hayal gücünüzü kullanın ya da birileriyle hiç bilmediğiniz bir konu hakkında konuşun. Kafanızı dağıttıktan sonra kendinize bir bardak kahve yapın ve işe koyulun.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!