KİLO PROBLEMLERİ HAKKINDA NE BİLİYORUZ? | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

KİLO PROBLEMLERİ HAKKINDA NE BİLİYORUZ?

+ Favorilere ekle
tartı

Obezite, vücut kütle indeksinin 30 kg/mve üzeri olması, yani vücut yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkması olarak tanımlanıyor.

Vücut kütle indeksinizi hesaplamak için tıklayın.

Obezite basitçe, günlük aktivite ve egzersizlerinizle yakabileceğinizden fazla kalori almanızla, yani alınan kalorilerle harcanan kaloriler arasındaki dengesizliğin sonucunda oluşuyor. Zamanla bu fazla kaloriler üst üste ekleniyor ve kilo almanıza sebep oluyor. Besleyici değeri düşük, yağ ve şeker açısından zengin gıdalar tüketmek, pasif bir yaşam, öğün atlamak,  hızlı yemek yemek, porsiyon kontrolüne dikkat etmemek, yeterince uyumamak, genetik faktörler, hormonal problemler obezitenin başlıca sebepleri arasında. Kısacası genetik ve  çevresel  faktörler kilonuzun kontrolden çıkmasına zemin hazırlıyor.

Obeziteyle nasıl mücadele etmeli?

Hem dünyada hem de ülkemizde bu kadar yaygın olan bu problemle mücadele etmek, sebep olduğu diğer hastalıkların da üstesinden gelmek elimizde. Vücut ağırlığınız sağlıklı sınırların üzerindeyse  veya kilonuzu kontrol etmekte zorluk çekiyorsanız, birçok yöntem mevcut.

  • Beslenme

Obezitenin tedavisinde beslenme (tıbbi beslenme tedavisi), çok önemli bir rol oynuyor. Tabii beslenme programının kişiye özel olması gerektiği unutulmamalı. Uygulanacak zayıflama diyetleri yeterli ve dengeli beslenme ilkeleriyle de uyumlu olmalı. Vücut ağırlığı boya göre olması gereken sağlıklı aralığa (BKİ= 18.5 – 24.9 kg/m2) geldiğinde tekrar ağırlık kazanımı önlenmeli ve kaybedilen ağırlık korunmalı.

  • Egzersiz

Fiziksel aktiviteyle yağ dokusu ve karın bölgesindeki yağlanmayı azaltabilir, yanlış uygulamalarla görülebilen kas kütle kayıplarını önleyebilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam için, günlere yayarak (örneğin haftada 5 gün 30’ar dakika) haftada toplam 150 dakika (2,5 saat) orta şiddette fiziksel aktivite yapmanız önerilmektedir.

  • Davranışsal tedavi

Kilonuzu  kontrol etmede davranış değişikliği tedavisi, fazla ağırlık kazanmanıza sebep olan yemek yeme ve fiziksel aktiviteyle ilgili olumsuz davranışları, olumlu yönde değiştirmeyi ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmeyi sağlayan tedavi şekli. Bununla ilgili olarak, kendinizi gözlemeli; uyaranları kontrol etmeli; alternatif davranış geliştirmeli; motivasyonunuzu canlı tutacak yöntemler geliştirmeli; kendinizi psikolojik olarak da hazırlamalı ve sosyal destek almalısınız.

  • İlaçlı tedavi

Bu tür ilaçların mutlaka hekim tavsiyesi ve kontrolünde kullanılması gerekiyor.

Obezite başka nelere sebep olur?

Obezite, yalnızca kilo artışı demek değil. Vücudunuzun yüksek oranda yağa sahip olması, kaslarınıza, kemiklerinize ve iç organlarınıza etki ediyor. Kilo problemleri aynı zamanda diyabet, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon, bazı kanser türleri, felç, akciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları, yüksek kolesterol, uyku apnesi, eklem iltihapları için de risk faktörü.

 

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!