MERSİN’İN MUHTEŞEM LEZZETLERİ | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

MERSİN’İN MUHTEŞEM LEZZETLERİ

+ Favorilere ekle
shutterstock_202524892

Mersin, Akdeniz’in kucağında, ülkemizin nevi şahsına münhasır şehirlerinden biri. Avrupa’nın en uzun sahil parkına sahip bu şehirde, her sabah uyanıp deniz görmekten sıkılabileceğiniz bir yerde bile oturabilirsiniz.

İnsanı ürküten, alabildiğine çıplak kanyonlar, derin vadiler ve kayalık tepelerden oluşan büyüleyici bir coğrafya. 70’lerin Mersin’indeki fayton, palmiyeler, süslü püslü kıyafetler, sarı güğümleri ve taslarıyla meyan kökü satan amcalardan pek eser kalmasa da bugün tarih kokan eski Mersin evlerinin bulunduğu sokaklarda tropikal meyve satan amcalara rastlanabiliyor.

Ve tabii ki Mersin’den bahis açılınca akla ilk gelen muhteşem lezzetleri. En bilineni, yemek tutkunuza göre kilometrelerce yolu göze alıp sizi Mersin’e kadar sürükleyebilecek bir şey: Tantuni. Ağzının tadını bilenlerin “Başka yerde olmuyor.” demelerinin haklı yanları var. Aynı eti, limonu, baharatı, hepsinden ötesi aynı ustayı başka nerede bulacaksınız ki?

Beyaz bir kaymağın içinde yatan, içi fıstık ya da cevizle dolu, irmikten yapılmış, içli köfteye benzeyen Kerebiç, özellikle kış aylarında ve bayramlarda tercih edilen, Mersin’e has bir tatlı. Havuç, toz şeker, ceviz ve Hindistan cevizinden oluşan Cezerye de, Mersin’den, başka şehirlere gidenlerin hediye olarak götürmediği takdirde tepkiye uğrayacağı milli tatlısı.

Temel malzemesi bulgur olan, köfte halinde de sunulabilen Batırık, Mersin yörüklerinin şehir mutfağına armağanı olan lezzetli bir yemek. Arabaşı çorbası, Bandırma, Döğme pilavı, Humus, Silifke yoğurdu, Topalak, Yüzük çorbası gibi lezzetlerin yanında bir de Sıkma var. Sacda açılan hamurun yağlanması ve genelde peynir veya patatesle dürüm haline getirilmesiyle hazırlanan Sıkma, şehirde yapılan tüm kermeslerin vazgeçilmez yemeği.

C vitamini ve sağlıklı bitkilerin bolca bulunduğu Mersin’de bir narenciye festivali bile var. Portakal ve mandalina ile yapılan devasa arabalar, hayvanlar ve heykellerle kaplandığı, görenleri etkileyen bu festival, bahar aylarında yapılıyor.

Bir Akdeniz şehri söz konusu olunca, balık keyfinden bahsetmemek olmaz. Balık restoranlarının olduğu Narlıkuyu, kaynak suyu ile dolu bir koy. Aynı zamanda Yapraklı koy, Kızkalesi, Ayaş, Akkum ve Taşucu’na kadar tüm irili ufaklı koylarda da lezzetli balık yemek mümkün .

Tüm sokakları denize çıkan, yemek kokularıyla kendinizden geçip manzaralarında daha önce hiç görmediğiniz şeyler bulabileceğiniz bu şehri ziyaret edin, çok seveceksiniz!

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!