METABOLİZMANIZ HIZLI MI, YAVAŞ MI? | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

METABOLİZMANIZ HIZLI MI, YAVAŞ MI?

+ Favorilere ekle
Metabolizmanız hızlı mı, yavaş mı

Diyelim akşam yemeğinde önce tabağımızı doldurduk; hem gözümüzü doyurduk, hem de karnımızı… Dengeli beslendik, vitamin ve mineralleri aldık. Peki, şöyle metabolizmamızı hızlandırsak da yediklerimizi daha kolay yakabilsek nasıl olur?

Metabolizma hızı gerçekten önemli. Aslında metabolizma hızında genetik faktörlerin payı olmakla beraber, hızlandırmak ya da yavaşlatmak aynı zamanda bizim de elimizde. Hızlı bir metabolizmaya sahip olmak için sık sık yemek önemli, ayrıca kas kütlemizi ve sıvı tüketimimizi artırmamız gerekiyor. Bu öneriler ne kadar klişe demeyin çünkü biliyoruz ama bir türlü uygulayamıyoruz. Adım adım bir yerden başlayabiliriz:

1. Sık yemek

Çünkü vücut aç kaldığında kıtlıkta olduğunu düşünerek metabolizmayı yavaşlatır ve depolarını artırmaya başlar. Gerçek kıtlık anında bu hayat kurtarıcı olsa da, hızlıca zayıflamak için yapılan düşük enerjili şok diyetler sonrası hayatımızı karartıcı olabilir.

Doğru planlanmış ara öğünler hem metabolizma hızımızın artırılmasına yardımcı olur hem de iştah kontrolü sağlayarak bir sonraki öğüne çok aç oturmamamızı sağlar.

2. Kas kütlemizi artırmak

Çünkü vücudumuzda ne kadar fazla kas olursa metabolizmamız o kadar hızlı çalışır ve enerji sarf ederiz. Erkek arkadaşınızla en son çıktığınız yemeği düşünün. Fark ettiğiniz gibi erkeklerin kas kütleleri kadınlara kıyasla daha fazla olduğu için daha fazla yiyerek formlarını koruyabilirler çünkü daha fazla kas, besinleri enerjiye dönüştürmek için çalışır. Kasları vücudumuzun enerji harcayan makineleri olarak düşünebiliriz.
Vücudumuzdaki kasları çalıştırmanın ve artırmanın en iyi yolu, spor yapmaktır. Spor, sadece günü kurtarmak ve kısa sürede kilo vermek için değil, uzun süreli metabolizmamızı hızlı tutmak, ileri yaşlarda da kilomuzu sağlıklı korumak için büyük bir yatırımdır.

3. Bol sıvı tüketmek

Günde en az 8 bardak su, dolaşım sistemi ve sindirim sisteminin iyi çalışması, vücuttaki atıkların uzaklaştırılması için şart. Su, sıfır kaloridir, enerji vermez ama enerji açığa çıkaran bütün işlemler için gereklidir, bu da metabolizma hızını etkiler.

Ayrıca bol lifli gıdalar tokluk sağlayarak iştah kontrolü sağlaması ve süt ürünlerinin yağsız olanları da yüksek kalsiyum içeriğiyle ağırlık kontrolüne de yardımcı oluyor.

O zaman üşenmek yok, hızlı metabolizma için daha hızlı, en azından koltuktan daha uzak bir hayat şart!

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!