ÖZEL DURUMLARDA NASIL BESLENMELİ? | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

ÖZEL DURUMLARDA NASIL BESLENMELİ?

+ Favorilere ekle
shutterstock_147978782

Ülkemizde yetersiz ve dengesiz beslenmeden etkilenenlerin başında gebe, emzikli ve menapoz dönemindeki kadınlar geliyor. Özellikle hamilelik döneminde artan ihtiyaçlara uygun şekilde günlük beslenmeyle takviye yapılmaması, ekonomik yetersizliklerle besin alımının azalması, gelenek ve göreneklerin etkisiyle yanlış besinlerin seçimi, yiyecek hazırlama ve saklamada yapılan yanlışlıklar, beslenme sorunlarının en önemli nedenlerinden. Peki bu özel durumlarda kadınlar nasıl beslenmeli?

Gebelik döneminde

Bebeğin bedensel ve zihinsel gelişmesi budönemde başlıyor. Bu yüzden yeterli ve dengeli beslenmek hem annenin hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemli. Her gün tüketilmesi gerekenler arasında süt ve süt ürünleri, yumurta et grubu besinler (et, tavuk balık) var. Vitaminler açısından zengin olan sebze ve meyveler dedüzenli olarak beslenmede bulunmalı. Haftada en az iki kez kurubaklagil (mercimek, kuru fasulye, nohut, börülce) içeren yemeklere yer verilmelidir.

Aynı zamanda hamilelik boyunca her ay 1-1.5 kg, toplamda 7-14 kg alacak şekilde ağırlık artışı da kontrol edilmelidir. Yemeklerde iyotlu tuz kullanmalı, kemik sağlığı için güneş ışığından uygun saatlerde yararlanmalı, içeriği bilinmeyen ve hijyenik olduğundan emin olunmayan besinleri tüketmekten kaçınmalısınız. Hamilelikte artan sıvı gereksinimizi dengelemek için sıvı tüketiminizi de artırmalısınız.

Anne sütü

Anne sütü bebeğin gelişimini en iyi şekilde sağlayan, aynı zamanda bebeğin bağışıklık sistemini de güçlendirip, bebeğin korunmasındaen etkili besin. Peki anne sütünün besin değerlerinin bebek için yeterli miktarda olmasını nasıl sağlarız? Öncelikle yeterli ve dengeli beslenmek şart. Dört besin grubundan (süt ürünleri,  et-yumurta-kurubaklagil, sebze ve meyve, tahıl grupları) düzenli bir şekilde tüketmek gerekiyor. Aynı zamanda yağ asitlerinden zengin deniz ürünleri tüketimini de artırmalısınız. Balık, protein değeri ve omega-3 içeriği bakımından zengin olduğu için, sık sık menülerinizde bulunmalı. Yeterli anne sütü üretimi için sıvı alımı en önemli etken. Günde en az  6-8 bardak su ve ek olarak çorba, şekersiz komposto suları veya ayran gibi besinlerle de günlük 2-3 litre olan sıvı gereksiniminizi tamamlamalısınız.

Menopoz dönemi

Vücutta hormonal değişikliklerin görüldüğü bu dönemi etkisiyle karahat ve stressiz atlatmak için beslenmeye ve fiziksel aktiviteye önem vermek gerekiyor. Kurubaklagiller, tam tahıllı besinler  dengeli beslenme için tercih edilebilir. Kaliteli protein alımı ve yüksek kalsiyum miktarı için yoğurt ve kefir, fındık, badem, kuru incir ve yeşil yapraklı sebzeler de tüketilmesi gerekenlerden. Hayatımızın her döneminde olduğu gibi yeterli sıvı alımını sağlamak ve fiziksel aktiviteyi arttırmak da oldukça önemli.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!