PİŞİRME METOTLARINDA DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

PİŞİRME METOTLARINDA DİKKAT ETMEMİZ GEREKENLER

+ Favorilere ekle
shutterstock_213067459

Çoğumuz evde kendi yaptığımız yemeği tercih ediyoruz ama bazı günler mutfağa ayıracak çok zamanımız olmuyor. Bu sıkışık anlar için farklı pişirme yöntemlerinde besin değerlerini nasıl daha iyi koruyabileceğimizi öğrenmek ister misiniz?

Kızartırken

Kızartmaların tek sağlıksız tarafı fazla yağlı olması değil. Bunun yanında; yüksek ısıya maruz kalmasından dolayı besinlerde sağlık için riskli olan akrilamid oluşuyor. Bu da sağlık için hiç iyi bir haber değil. Canınız illa ki kızartma çektiyse aklınızda bulunsun: Kızartma yağını en fazla 3 kere kullanın ve doyumluk değil, tadımlık tüketin, porsiyonunuzu iyi ayarlayın.

Kavururken

Pilavı veya etli yemekleri hazırlarken önce az yağda kavurup sonra sebzeleri ve suyu eklediğimizde aslında yağ alımımızı artırmış oluyoruz. Bir nevi kızartma işlemine dönüyor ki pek sağlıklı değil. Özellikle etli yemeklerde yağ kullanmaya gerek yok, çünkü etinizi yağsız tercih etseniz bile etin yapısında doğal olarak görünmeyen yağ var.

Izgara yaparken

Izgarada ve çok sevdiğimiz mangalda önemli olan yiyeceğimizin direk ateşe temas etmemesi, besin ile ateş arasında en az 15 cm mesafe olması. Çünkü yakın mesafede ısıya duyarlı vitaminlerin kayıpları ve kanserojen olan akrilamid oluşumu yine mümkün.

Fırınlarken

Yağ eklemeden pişirebildiğimiz, ızgara kadar zahmetli olmayan bir yöntem. Ek olarak fırında kalma süresini azaltmak ısıya duyarlı vitaminlerin kaybını da önlüyor. Özel fırın torbaları da besinlerin kendi sularıyla daha kısa sürede pişmesini sağlıyor; hem yumuşak ve lezzetli dokularını koruyor hem de soteye göre daha az yağ içeriyor.

Buharda pişirirken

İşte en sağlıklı yöntemlerden biri. Özellikle sebzeler için çok uygun olan bu yöntemde dikkat etmemiz gereken konu; vitaminlerin suya geçmesi. Özellikle suda çözünen folat, C vitamini ve tiamin gibi vitaminlerin büyük bir kısmı pişirme suyuna geçiyor. Ayrıca, pişirme süreniz uzadıkça vitamin kayıpları da artar. Bu durumda, hazırlanan besinlerin suyunu da dökmeden değerlendirmek sağlıklı tercih.

Mikrodalga

Yemeğin yiyeceğimiz kadarını ısıtmak için mikrodalga çok iyi bir yöntem. Tek sıkıntı; yemeğin dışında bir kabuk oluşabilir, iç kısmının yeterince pişmesini engelleyebilir. Bu yüzden mikrodalga, pişirmekten ziyade ısıtmak için kullanılabilir.

Hem besleyiciliği hem de sağlıklı olması açısından mümkün olduğunca fırınlama, buharda pişirme ve haşlamayı tercih etmek en iyisi. Fakat evde kızartma ve ızgara meraklıları varsa, bu küçük ipuçlarıyla yemeklerinizi daha sağlıklı pişirebilirsiniz.

Hatırlamanızda fayda var:

MAGGI Fırında Tavuk Çeşnileri ile fırında pişen tavuğun dışı nar gibi kızarır ve içi yumuşacık kalır. Ayrıca yağ eklemenize gerek yoktur.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!