SAĞLIĞIN İLK ADIMI: HİDRASYON | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

SAĞLIĞIN İLK ADIMI: HİDRASYON

+ Favorilere ekle
Sağlığın ilk adımı  Hidrasyon

Hepimiz biliyoruz ki; sağlığın başı su. Nefes almadan 3-5 dakika, yemek yemeden 2-4 ay, su içmeden ise 3-5 gün yaşayabiliriz. Elbette gün içerisinde sadece yaşamanın ötesinde pek çok fonksiyonu yerine getirebilmek, vücudumuzun uyum içinde çalışmasını sağlamak için daha susamadan su içmeye ihtiyacımız var, yani tam anlamıyla “hidrasyona” ihtiyacımız var.

Hidrasyon terimi, vücudumuzun su ihtiyacını karşılar durumda olması anlamına geliyor. Yeterli su içtiğinizi düşünüyorsanız gün içerisinde susadığınız anları şöyle bir düşünün. Eğer siz de ancak susadığınızda su içiyorsanız o zaman çoktan dehidrasyon, yani vücuttan su kaybı başladığında önlem alıyorsunuz demektir. Çünkü susamak vücudunuzdaki suyun %1’ini kaybettiğinizde oluşan sinyaldir. Susuzluk, dehidrasyonun bir ileri aşama işaretidir ve dehidrasyon beynin susuzluk merkezini daha fazla sıvı almak için uyarır.

Susuz kaldığımızda neler olur?

  • Kendimizi daha yorgun ve uykulu hissetmeye başlarız, başımız ağrır, ağzımız kurur ve kaslarımız güçsüzleşir.
  • Nefes alırken, terlediğimizde ve her tuvalet ziyaretimizde bu kayıp hızla artar. Eğer su alımımız su kaybımızın önüne geçmeye yetecek miktarda değilse dehidrasyon yoğunluk kazanır ve daha az terler, daha az tuvalete gitmeye başlarız.
  • Beden kan basıncını sürdürmeye çabalarken su, hücrelerin içinden kan akışına doğru hareket eder. Uzun süreli susuzlukta dokular kurumaya başlar ve hücreler küçülüp işlevini yerine getiremez hale gelir.
  • Eğer dehidrasyon tersine çevrilmezse komayla sonuçlanabilir ve böbrekler, karaciğer ve beyin hasar görebilir. Düşünün ki bebeklerin vücudunun %74’ü yetişkinlerin %60’ı ve yaşlıların %55’i sudan oluşuyor. Yaşlılıkta kaybettiğimiz %5 oranındaki suyun görüntümüze nasıl etki ettiğini rahatça fark etmek mümkün. Her yaşta su ihtiyacımız çok fazla.

Bunların önüne geçmekse aslında çok kolay:

Günde 8 bardak su içmek. Bu konuda gerekirse gün içinde hatırlatıcı uygulamalardan yararlanıp hidrasyon dengenizi koruyabilirsiniz.

Hatırlamanızda fayda var:

Nestlé Pure Life doğal kaynak suyu, Bursa’dan Uludağ’ın zirvesinden geliyor.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!