SAHURDA TOK TUTAN YİYECEKLER | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

SAHURDA TOK TUTAN YİYECEKLER

+ Favorilere ekle

Ramazan ayında en çok dikkat etmemiz gereken şey, hem tok tutacak hem de yaşam kalitemizi bozmayacak besinleri tüketmek. Ancak bunu en doğru şekilde yapabildiğimizden emin miyiz? Özellikle yaz sıcağına denk gelen Ramazanlarda daha dikkatli olmalıyız. Uzun ve sıcak günlerde açlık ve susuzluk hissini azaltmada besin tercihlerimiz çok önemli. Sahurda tüketilen besinleri, vücudumuzun ihtiyacını tamamen karşılayabilecek şekilde ayarlamak gerekiyor

Vücudumuzun uzun süreli açlık ve susuzlukla karşı karşıya kaldığı  bu dönemde vücudumuzu biraz daha tanımanız, sahurda yediklerinizle gün içinde karşılaşabileceğiniz açlık/susuzluk durumunuzu kontrol etmeniz gerekiyor..

İşte sahurdan iftara kadar tok hissetmenizi sağlayacak ipuçları:

shutterstock_225696475

Sahurun vazgeçilmezi çorba

Kurubaklagillerle yapılmış, çeşnilerle zenginleştirilen lezzetli çorbalarla hem sıvı gereksiniminizin bir kısmını karşılayabilir hem de sağladığı doygunluk sayesinde kilo kontrolünüze yardımcı olur. Çorba çeşnisi kullandığınızda tuz kullanmanıza da gerek kalmaz.

shutterstock_172670282

Protein kaynağı içecekler

İçecek olarak süt, ayran veya kefir kullanmanız, günlük vitamin, mineral ve protein gereksiniminizi karşılamanıza yardımcı olup , günü zinde tamamlamanızı sağlar. Sahur için tercih edebileceğiniz bir diğer protein kaynağı da yumurtadır. 8-10 dakika arasında haşlayarak  bol yeşillikle birlikte tercih edebilirsiniz.

Gece yemekte zorlananlar için kahvaltılık gevrek

Normal koşullarda sahur için en az bir buçuk saat ayırmalısınız, ancak gece uyanıp yemek yemekte zorlanıyor ve hemen hazırlanacak yiyecekler seçiyorsanız, kahvaltılık gevrekleri tercih edebilirsiniz. Yüksek lif içeriğiyle  kahvaltılık gevrekler tok kalmanıza yardımcı oluyor. Üstelik sindirim sisteminizi de yormayacağı için günü daha rahat geçirebilirsiniz.

En önemlisi bol sıvı tüketimi

İftardan sahura kadar geçen sürede yapmanız gereken en önemli şey  ise su içmek. Bol sıvı tüketimiyle gün boyunca yorgunluk hissini azaltabilir, zihninizin güçlü kalmasını ve kaslarınızın rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Yemek yanında tüketebileceğiniz karpuz, kavun, salatalık gibi meyve ve sebzelerle de bir miktar sıvı almış olursunuz.

 

 

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!