KAKAO ÇEKİRDEĞİYLE BAŞLAYAN MUTLULUK: ÇİKOLATA | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

KAKAO ÇEKİRDEĞİYLE BAŞLAYAN MUTLULUK: ÇİKOLATA

+ Favorilere ekle
Nestle Saha Aktivite Gorselleri 01

Çikolata, sadece damağı değil, ruhumuzu tatlandıran, duyuları harekete geçirip mutluluk veren karşı konulamaz bir lezzet. Peki bu lezzetin tarihteki ve beslenmemizdeki yerini biliyor musunuz?

Orta ve Güney Amerika halkları kakao ağacının meyvesinin çekirdeğinden çikolatayı ilk yapanlardı ve yoğunlukla sıvı halde tüketirlerdi. 15. yüzyılda ise Avrupalıların bu coğrafyayı istila etmesi ile birlikte çikolata, sömürgelerden Avrupa’ya ulaşmıştı, Bugünkü bildiğimiz şekliyle ise yaygınlaşması 19.yüzyılı bulmuştur:

Daniel Peter, 1875 yılında İsviçre’de ilk sütlü çikolatayı piyasaya sürdüğünde, bunu bir anlamda arkadaşı kimyager Henri Nestlé’ye borçluydu. Yetersiz beslenmeye bağlı bebek ölümlerinin çok yüksek olduğu 19.yüzyılda Henri Nestlé, sütten sıvının buharlaştırılarak süt tozu elde edilmesini sağlayan bir metot buldu. Böylece binlerce bebeğin hayatını kurtaran mama formülüne ve hayatımızı renklendiren sütlü çikolatanın üretimine ön ayak oldu.

1850’li yıllardan itibaren çikolata Türkiye’ye geldi ve 1908’de Nestlé sarayın resmi çikolata tedarikçisi ünvanını aldı. 1909’da  İstanbul Karaköy’deki ofisini açarak Nestlé çikolatalarını tüketicilerle buluşturan Nestlé, 1927’de Türkiye’deki ilk fabrikasını İstanbul Feriköy’de açtı ve o günden bugüne çikolatayla harikalar yaratmaya devam ediyor.

Beslenmemizde Çikolata

Çikolata enfes tadının yanı sıra, potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor gibi bir çok önemli  mineral içermektedir. Bu mineraller çok büyük oranda kakaodan geldiği için kakao oranı arttıkça, çikolatanın mineral içeriği de artmaktadır. Çikolatanın bileşiminde bulunan kakao, aynı zamanda antioksidan etki gösteren polifenolleri de bünyesinde barındırmaktadır.

Mineral ve polifenol içeriği yanı sıra, kakao lif içeriği ile de dikkat çekmektedir. Siz de lif alımınıza katkıda bulunmak için bitter çikolataya yeterli ve dengeli beslenme düzeninizde yer verebilirsiniz. Örneğin; 1 porsiyon Nestlé Classic Bitter, Damak Gece ve Nestlé 1927 Bitter sırasıyla günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık %8’ini, %9’unu ve %10’unu karşılıyor.

Porsiyon Kontrolü

Her besinde olduğu gibi çikolata tüketiminde de porsiyon kontrolünün çok önemli olduğunu unutmamak, tüketim miktarına dikkat etmek gerekiyor. Çikolatanın 1 porsiyonu 25 gramdır, bu da yaklaşık 5 parça çikolataya denk gelmektedir. Sizler de çikolatanın etiket üzerinde önerilen porsiyon miktarlarını göz önünde bulundurarak, yeterli ve dengeli beslenme düzeninizde  keyfini çıkarabilirsiniz.

Hatırlamanızda fayda var:

Nestle çikolata: Çikolatanın 1 porsiyonu 25 g’dır ve 5 küçük kareye karşılık gelmektedir.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!