SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP HAKKINDA NE BİLİYORUZ? | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

SOĞUK ALGINLIĞI VE GRİP HAKKINDA NE BİLİYORUZ?

+ Favorilere ekle
shutterstock_179416649

Soğuk algınlığı ve grip, solunum sistemimizi etkileyen en yaygın bulaşıcı enfeksiyonlar Soğuk algınlığı genellikle üst solunum yollarını işgal ederken (burun ve boğaz), grip akciğerlere etki ediyor. Kimi zaman, -özellikle yaşlılarda, çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde- tehlikeli durumlara da yol açabiliyor.

Soğuk algınlığının belirtileri neler?

Soğuk algınlığının belirtileri genellikle tehlike oluşturmasa da takip edilmesi gerekiyor.

  • Boğaz ağrısı
  • Burun akıntısı
  • Sinüslerde şişme
  • Aksırma ve/veya öksürme
  • Baş ağrısı
  • Yorgunluk hissi

Gribin belirtileri neler?

Soğuk algınlığıyla benzer belirtiler gösterse de, ayrım yapmanızı sağlayabilecek bazı net farklılıklar da var. Baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük ve burun akıntısı benzer belirtiler. iki hastalığı birbirinden ayırt etmenizi sağlayacak belirtilerse şöyle:

  • Yüksek ateş, ani başlayan sırt ağrısı
  • Soğuk terleme (ateşle bağlantılı)
  • Kas ve eklem yerlerinde ağrı

Soğuk algınlığı ve gribi nasıl önleyebiliriz?

Soğuk algınlığı ve gribi önleminin en önemli yolu hijyen. Elleri sık ve dikkatli bir şekilde yıkamak gerekiyor. Evinizi ve sık kullandığınız cihazları da mümkün olduğunca temiz tutmak gerekiyor.

Burun akıntısı veya öksürük ve aksırık baş gösterdiyse, yanınızda mendil taşımanız gerekli. Mendilleri bir defa kullanmanız ve öksürmeniz veya hapşırmanız durumunda mendiliniz yoksa eliniz yerine kolunuzla ağzınızı kapatmanız hem sizin hem de çevrenizdeki insanlar için önemli.

Aşı yaptırmak da mühim çünkü aşılar sizi en yaygın olan grip virüslerinden korumaya yardımcı olacaktır. Aşı yaptıramadıysanız soğuk algınlığı ve grip belirtileri gösteren insanlardan uzak durmalı, grip sezonunda (Ekim’den Mayıs ayına kadar) büyük kalabalıklardan uzak durmaya çalışmalısınız.

Bağışıklık sisteminin güçlü olmasında yeterli ve dengeli beslenmek de, en az diğer önlemler kadar önemli. Rengarenk sebze ve meyvelerin her gün beslenmenizin bir parçası olması bağışıklık sisteminizin güçlenmesine yardımcı olur.

Soğuk algınlığı veya gribe yakalanınca ne yapmalı?

Belirtiler ağırlaştıysa ilk olarak hekiminize başvurmalısınız. İstirahat etmek ve bol sıvı tüketmek de iyileşebilmek için şart. Bağışıklık sisteminizin zayıf düşmemesi ve hastalık süresince kaybettiğiniz enerjiyi ve sıvıyı koruyabilmek bu hastalıkların tedavisi için çok önemli.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!