SÜREKLİ ATIŞTIRMAKTAN KURTULMANIN 10 YOLU | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

SÜREKLİ ATIŞTIRMAKTAN KURTULMANIN 10 YOLU

+ Favorilere ekle
shutterstock_383604409

Atıştırmayı alışkanlık hale getirdiğimiz zamanlar hepimizin hayatından geçmiştir. Stresliyken, canımız sıkıldığında hatta boş zaman değerlendirmek için bile dolabı açıp bir şeyler yediğimiz olmuştur. Bu durumdan kurtulmak çok zor olmasa da, bazılarımız ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğini fark etmekte geç kalabiliyoruz.

Atıştırma isteğinizin kendiniz için ciddi boyutlara ulaştığını düşünüyorsanız, size yardımcı olabilecek 10 önerimiz var.

  1. Stres yönetimi: Atıştırma alışkanlığının ilk sebeplerinden biri stres. Stresle baş etmek için atıştırmayı unutup, egzersiz gibi yöntemler denemelisiniz.
  2. Günde 3 ana öğünün yanında sağlıklı ara öğünler tercih edin. Kahvaltı etmek metabolizmanızı hareket geçirir. Güne dengeli bir öğlen ve akşam yemeğiyle devam edin. Ara öğünler için de meyve veya yoğurt gibi sağlıklı seçenekler bulun.
  3. Kendinizi kontrol edin. Yiyecekleri porsiyon miktarlarına dikkat ederek tüketin.
  4. Katı diyetler yapmaya çalışıp kendinizi aç bırakmayın. Sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenip biraz da egzersiz yaparak da forma girebilirsiniz.
  5. Egzersiz yapın. Ama yalnızca kilo kaybetmeyi ya da kas yapmayı düşünerek değil, sağlıklı bir yaşama kavuşmayı düşünerek yapın. Egzersiz yapmanın doğal duygu durum düzenleme etkisinden yararlanmak, atıştırma isteğinizden kurtulmaya yardımcı olur.
  6. Can sıkıntısıyla baş edecek başka yöntemler bulun. Yürüyüşe çıkın, arkadaşınızı arayın, okuyun ya da kendinize yeni bir hobi bulun. Bahar geldi, bahçe işleri ile ilgilenmek güzel olmaz mıydı?
  7. Uykusuz kalmayın. Yorgun olduğunuz zamanlarda bir şeyler yiyerek enerjinizi geri kazanmaya çalışıyor olabilirsiniz. Bunun yerine fırsat bulduğunuz zamanlar on-on beş dakika uyumayı deneyin.
  8. Vücudunuzu dinleyin. Henüz yeni yemek yediyseniz ve karnınız zil çalmıyorsa, atıştırmayı düşünmeyin. Bırakın acıktığınızı vücudunuz haber versin.
  9. Yemek günlüğü tutun. Ne yediğinizi, ne kadar ve ne zaman yediğinizi, yerken ne hissettiğinizi kaydedin. Hangi anda hangi yemeğin modunuzu etkilediğini bularak, ona göre hareket edebilirsiniz.
  10. Yardım alın. Arkadaşlarınızdan, ailenizden, beslenme uzmanından ya da bir psikologdan yardım alabilirsiniz.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!