SÜT İÇİN SÜT İÇİRİN | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

SÜT İÇİN SÜT İÇİRİN

+ Favorilere ekle
Süt İçin Süt İçirin

Sıcak, soğuk, şekerli, ballı, kakaolu veya muzlu, besleyici ve lezzetli besinlerden süt. Süt içmek hayatta dimdik durabilmek için hiç ara vermeden sürdürmemiz gereken çok önemli bir alışkanlık.

Ancak Türkiye’deki süt tüketimi hala oldukça düşük. Buna bağlı olarak da laktoz intoleransı yani sütü sindirememe durumu da çok erken yaşlarda gelişiyor. Yıllık süt tüketiminin kişi başına sadece 25 litre olduğu ülkemizde, araştırmalar özellikle 5-11 yaş arasındaki çocukların dörtte birinin süt içmeyi reddettiğini gösteriyor. Süt ve süt ürünlerinin yeteri kadar tüketilmemesi, gelişme çağında kemiklerin sağlıklı şekilde gelişememesine, diş çürüklerine ve ileriki yaşlarda kemik erimesi riskini artırıyor.

 

Sütten gelen yoğun kalsiyumun kemikler için daha da faydalı olabilmesini 2 faktör etkiliyor. Bunlardan biri D vitamini almak, diğeriyse fiziksel aktivite.

 

Süt her yaşta, gelişme çağındaki gibi yararlı mı?

Sağlıklı bir yaşam sürmek için hangi yaşta olunursa olunsun, her gün düzenli olarak ve yeterli miktarda süt içmek gerekiyor. Bununla birlikte elbette gelişme çağında içilen sütün önemi yüksek. Sağlıklı bir vücudun temellerinin atıldığı bu dönemde içilen süt, gelişimin sağlıklı tamamlanmasında rol üstleniyor.

Anneler, çocuklarının itirazlarına rağmen süt içmeleri için her yöntemi denemeye çalışıyorlar. Aromalı sütler bu konuda anneler için ideal bir çözüm sunuyor. Çocukların çikolatalı, çilek, muz ve diğer aromalarla tatlandırılmış sütleri reddetmekte zorlandıkları bir gerçek. Tabii ki anne babaların çocuklarının yanında süt içmeleri, bu konuda onlara örnek olmaları da, çocukların erken yaşlarda düzenli süt içme alışkanlığı kazanmalarına önemli bir katkıda bulunuyor.

Çocukların beslenme çantalarına bir kutu aromalı süt koymak, onun gün içerisindeki besin öğeleri alımına destek olurken, diğer şekerli alternatifleri daha az tüketmesini sağlar. Aktivitelerden sonra içilen bir bardak Nesquik aromalı süt, hem çocukların ihtiyacı olan kalsiyumu almalarına hem de kaybettikleri suyu geri almalarına yardımcı olur.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!