TUZ KULLANMADAN LEZZETİ YAKALAMANIN YOLLARI | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

TUZ KULLANMADAN LEZZETİ YAKALAMANIN YOLLARI

+ Favorilere ekle
Tuz kullanmadan lezzeti yakalamanın yolları

Tuzu çok tüketenler için tuzsuz yemeğin hiç tadı yok. Kalp ve damar hastalıklarına yol açtığını bilmemize rağmen, sırf seviyoruz diye her gün ihtiyacımızdan daha fazla tuz tüketiyoruz. Halbuki bu yaramaz yönümüzü kontrol altına almak sandığımız kadar zor değil.

Her öğünde tuzu bir kez az serpsek 2 ay sonunda kademeli olarak, kendimize bile çaktırmadan azaltmış oluruz. Yine de “çok denedim, tuzsuz yapamıyorum” diyorsanız onun yerine şu baharatlarla yemeklerinizi tatlandırmak da mümkün:

Karabiber: Mevsim sebzeleri ve etli tariflerinizin kurtarıcısı karabiber, tat vermekle kalmıyor, sindirimi de kolaylaştırıyor. Antioksidan içeriğiyle özellikle kış aylarında hastalıklara ve soğuk algınlığına karşı koruyor.

Kekik: Kırmızı etin muhteşem tamamlayıcısı kekik, metabolizmayı hızlandırıyor, kalbe iyi geliyor. Kan şekerini düşürüyor. Böbreklere ve damar sertliğine karşı da kullanılıyor.
Gomasio: Tuz ve susam karışımından oluşan gomasio aşırı tuz tüketimine karşı Japon mutfağının çözümlerinden biri.

Güveyi otu: Diğer adıyla keklik otu, sadece lezzet katma amacıyla değil, sakinleştirici ve öksürük giderici etkisiyle de sağlıklı bir tercih.

Kişniş: Maydanozgillerden kişniş, salatalar için uygun seçim. Ayrıca çaylara da katılıyor, sindirimi kolaylaştırmak ve cilde iyi gelmek gibi güzel etkileri var.

Yenibahar: Lezzeti ve kokusuyla hatırlanan yenibahar, eklem ağrıları ve mide bulantıları için akla gelen şifalı bitkilerden.

Hepsi de tek başına tuz yerine kullanılabileceğiniz alternatifler.

Tariflerinizi daha da lezzetlendirmek için bonus: Kekik, fesleğen, kuzu kulağı gibi farklı baharatların taze yapraklarını dilimleyip üzerine limon ve ezilmiş sarımsak sosu ekleyerek hazırlayacağınız pratik karışımla tencere yemeklerinizi taçlandırabilirsiniz.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!