TUZU AZALTMANIN 7 ETKİLİ YOLU | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

TUZU AZALTMANIN 7 ETKİLİ YOLU

+ Favorilere ekle
SONY DSC

Eski çağlarda yemekleri korumak için kullandığımız tuz, kimi zaman para yerine geçmiş, kimi zaman da misafirlere sunulan bir kültür öğesi haline gelmiş.  Hayatımızda hala önemli bir yere sahip olan tuzu nadiren eski şekilleriyle kullanmaya devam etsek de, bugün en yaygın amacı yemeklere lezzet katmak.

Tuz kullanmanın sonuçları hala tartışılsa da, çoğu besin gibi tuz da,önerilen düzeylerin üzerinde kullanıldığında oldukça zararlı hale gelebiliyor. Aşırı tuz tüketimi hipertansiyon başta olmak üzere felç, kalp krizi, kalp yetmezliği, böbrek hastalığı, mide kanseri, böbrek taşı, kemik erimesi ve vücutta şişlik gibi değişik sorunlara yol açabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün günlük önerdiği tuz tüketim miktarı 5 g, biz ise Türkiye olarak günde ortalama 15 g tuz tüketiyoruz. Günlük tuz tüketiminin günde 5 grama indirilmesi ile her yıl dünyada kalp krizi ve inmeye bağlı 2.5 milyon ölümü önleyebiliriz. Peki günlük alımımızın 5 gramı (bir tatlı kaşığı) geçmemesi gereken tuz tüketimimizi nasıl azaltabiliriz? Yemeği daha tatmadan tuz atanlar ve tuza doyamayanlar için, işte tuzu azaltmanın 8 etkili yolu:

 

  • Taze sebze ve meyveleri tercih edin. Paketlenmiş veya işlenmiş sebzeler korunmak için tuzlanmış olabilirler. Dondurulmuş meyve ve sebzelerdeki sodyum miktarı düşük olduğundan, üzerinde “taze donmuş” yazması koşuluyla tercih edebilirsiniz.

 

  • Aynı şekilde paketlenmiş ve işlenmiş et yerine taze et kullanın. Böylece işlenmiş etteki doğal olmayan, fazladan tuzu tüketmemiş olursunuz.

 

  • Hazırladığınız yemeklere tuzu hazırlama esnasında değil, piştikten sonra ilave edin.

 

  • Yiyeceklerin etiketlerindeki sodyum miktarına mutlaka dikkat edin. Ürünlerin etiketlerini okumayı alışkanlık haline getirin.

 

  • Peynir ve zeytinlerin az tuzlu olanlarını tercih edin.

 

  • Yemeğin tadına bakmadan tuz koymayın. Tuzsuz yemek çok tatsız diyorsanız biber, sirke, limon suyu ve farklı baharatlarla yemekleri tatlandırılabilirsiniz. Nane, kekik, soğan, sarımsak yemeklere tuz olmadan lezzet verir, tuz yerine kendinizi bu lezzetlere alıştırmaya çalışın.

 

  • Tuzlu yemek, zamanla kazanılan bir alışkanlık olduğundan, çocuğunuzu tuz tüketmeye alıştırmamaya çalışın. Tuzu seven biriyseniz, sizin için de daha az tuzla yaşamaya alışmak 6-8 hafta kadar sürer. Ama bir kere tuzsuzluğa alıştığınızda bol tuzlu yiyeceklere bir daha hiç dönmek istemeyeceksiniz.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!