ULUSLARARASI ŞEF GÜNÜNDE SAĞLIKLI ÇOCUKLAR, SAĞLIKLI GELECEK! | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

ULUSLARARASI ŞEF GÜNÜNDE SAĞLIKLI ÇOCUKLAR, SAĞLIKLI GELECEK!

+ Favorilere ekle
IMG_1840

Bakırköy Kartaltepe İlkokulu öğrencileri “Beslenebilirim Projesi” kapsamında Uluslararası Şef Günü’nde mutfağa girdi! Bakırköy Kartaltepe İlkokulu öğrencileri sağlıklı beslenmeyi işin ustası’ndan öğrendiler.

Nestlé’nin, Millî Eğitim Bakanlığı ile iş birliği içinde yürüttüğü, on binlerce çocuğun yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konusunda farkındalığını geliştirdiği Beslenebilirim projesi kapsamında, Bakırköy Kartaltepe İlkokulu’nda Uluslararası Şef Günü’ne özel etkinlik düzenlendi. Çocukların yeterli ve dengeli beslenme konusunda farkındalıklarını artırmayı amaçlayan etkinlikte, öğrenciler Şef Ethem Aydemir ile birlikte sağlıklı menüler hazırlamanın inceliklerini öğrendiler. Şef Ethem Aydemir ve Beslenme Uzmanı Ceren Sarı Batmaz da sağlıklı beslenmenin ipuçlarını paylaştı.

Uluslararası Şef Günü etkinliği kapsamında minikler hünerlerini sergiledi.

Etkinlik bitiminde minik aşçılara evde de hünerlerini sergileyebilecekleri sağlıklı tarifleri içeren menü kitapçıkları, aşçı kepleri, önlükler, yine sağlıklı yiyeceklerin 7 rengi temalı eğlenceli posterler ve çıkartmalar dağıtıldı.

Beslenebilirim Projesi Neyi Amaçlıyor?

“Beslenebilirim” Programı, Nestlé‘nin global olarak yürüttüğü “Healthy Kids- Sağlıklı Çocuklar“ programının bir parçası olarak uygulanıyor. Beslenebilirim Programı kapsamında ilkokul üçüncü sınıf öğretmenlerine ve velilere eğitim seminerleri veriliyor. Veliler yıl boyunca devam eden proje uygulamalarına ve etkinliklere de katılıyorlar.

Beslenebilirim programı aynı zamanda ulaştığı sonuçları ölçümleyerek, sağlanan ilerlemeyi de kayıt altına alıyor. Bu kapsamda 2013–2014 eğitim ve öğretim yılında eğitimin başında ve sonunda uygulanan ölçme-değerlendirme araçlarından elde edilen verilerle yapılan araştırma, yeterli ve dengeli beslenme konusunda öğrencilerin bilgi düzeyinde yüzde 21,4 oranında artış sağlandığını ortaya koydu. Bu araştırmaya göre, öğretmenlerin bilgi düzeyinde de yüzde 17,5 oranında bir artış gerçekleşti. Program önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!