UYKU PROBLEMLERİ HAKKINDA NE BİLİYORUZ? | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

UYKU PROBLEMLERİ HAKKINDA NE BİLİYORUZ?

+ Favorilere ekle
Processed with VSCOcam with t1 preset

Bugünün hızlı dünyası için iyi bir uyku, arka planda kalan şeyler arasında. Çoğunlukla daha fazla çalışmak, sosyalleşmek ve eğlenmek için uykumuzdan feragat ediyoruz ve uyuyacak zamanı bulduğumuzda da bunu bir lüks olarak değerlendiriyoruz. İyi  bir uyku, fiziksel ve zihinsel sağlığımız için hayatımızın oldukça önemli bir parçası.

Önemli vücut fonksiyonlarımızı devam ettirebilmek, enerjimizi yenilemek, kaslarımızı onarmak, beynimizin alacağı yeni bilgilere izin vermek, daha açık düşünebilmek, odaklanmak ve tepki vermek, duygularımızı kontrol etmek için uykuya ihtiyacımız var.

Uyku problemleri

Uykuya dalamama ya da gece boyunca aralıksız uyuyamamaya “insomnia” deniyor. Aylar, hatta yıllar sürebilen bu uyku problemi, stres ve anksiyeteden, hormonlar veya sindirim problemlerinden kaynaklanabiliyor.

Uyku problemlerinden bir diğeriyse, uyku apnesi. Uyku sırasındaki solunum duraklamalarından kaynaklanan ve uyku düzeninin bozulmasına sebep olan önemli bir hastalık.

Uyku düzenimizi bozabilen diğer bir problem de huzursuz bacak sendromu. Sık rastlanan bu sendrom uyurken ya da dinlenirken bacaklarda hissedilen rahatsızlık, huzursuzluk, hareket ettirme ihtiyacı, uyuşma, karıncalanma bazen de tam olarak tanımlanamayan bir his.

Daha iyi uyumak için ne yapmalıyız?

Uyku problemleri, sebeplerine göre farklılık gösterse de genel olarak, nefes teknikleri kullanarak, uyku düzeni oturtarak, stres ve anksiyeteyi, sigara ve alkol kullanımını azaltarak, psikoterapi, ilaç ya da diğer tıbbi yolları kullanarak aşılabiliyor.

Endişeli ya da sorunlar hakkında sürekli düşünen bir biriyseniz, derin nefes tekniklerini kullanmak rahatlamanızda çok faydalı olacaktır.

Uyku problemi çeken birinin ilk yapması gereken uyuduğu odayı düzenlemek. Yani sessiz havadar ve karanlık bir odanız olmalı. Aynı zamanda odanızda elektronik bir cihazın çalışmadığından ve yatağınızın rahat olduğundan da emin olmalısınız. Uyku döngüsünü bozan şeylerden en önemlisi, ışık. Araştırmalara göre ışık vücudun biyolojik ritmini ayarlayan melatoninin salgılanmasını engelleyebiliyor. Yani uyku öncesi telefonunuza bakmak bile uykuya dalmanıza engel olabilir.

Gündüz vakti kısa süreli uyumalar da, mümkünse 90 dakika, değilse en azındna 20-25 dakika uyumak, uyku problemlerinize yardımcı olabilir.

Aşırı yorgun olmak da uykuya dalmanızı engelleyebilir. Uyku dışında da yorgunluğunuzu alacak şeyler yapmaya çalışın. Mesela temiz hava ve güneş ışığından faydalanmak için dışarı çıkın. Üstelik vücut saatiniz sayesinde, biraz güneşe maruz kaldığınızda, yorgun olsanız bile içinize bir enerjinin dolduğunu hissedeceksiniz.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!