YAŞLILAR İÇİN BESLENME | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

YAŞLILAR İÇİN BESLENME

+ Favorilere ekle
yaşlı beslenme

Yaşlanmak, tadını çıkarabilirseniz çok güzel bir süreç. Bu dönemde, çocuklarınızla, torunlarınızla daha çok vakit geçirebilir, farklı hobilere yönelebilirsiniz. Tabii bu yaşlarda sevdiklerinizle keyifle vakit geçirebilmek için sağlığımıza biraz daha özen göstermemiz gerekiyor. Özellikle sağlıklı beslenmek ve zinde kalmak yaşınız ilerledikçe çok daha önemli hale geliyor. Vücudunuzun ihtiyaçları farklılaşıyor, özellikle bazı besinleri tüketmek oldukça önemli hale geliyor. İşte yaşınızın artmasına rağmen sizi zinde tutacak, vücudunuzun imdadına koşacak beslenmenin püf noktaları:

Kalsiyum ve D vitamini

Yaşlanan kemiklerin en büyük ihtiyaçlarından ikisi kalsiyum ve D vitamini. Her gün süt içmek ya da yoğurt yemek, kalsiyum açısından zengin olan tahıl ürünleri, yeşil yapraklı sebzelerle beslenmek bu ihtiyacınızı karşılıyor. Eğer yüksek kolesterol gibi bir sorununuz varsa kalsiyumdan zengin süt ve ürünlerinin az yağlı olanlarını tercih etmenizi öneririz. Günlük D vitamini gereksinimi ise, kollar, bacaklar ve yüzün 20 dakika güneş ışığına maruz kalmasıyla karşılanabiliyor.

B12 vitamini

50 yaş üstü insanlar, önceki yaşlarından daha fazla B12 vitaminine ihtiyaç duyarlar. Bunun için tahıllı yiyecekler ve et ürünleri gibi B12 vitamini içeren besinler tüketmek gerekiyor.

Lif

Tam tahıllı besinler, fasulye, nohut gibi kurubaklagiller ve meyve, sebze gibi çokça lif bulunduran besinlerle beslenmek, kalp krizi riskini azaltıyor, kilonuzu ve şekerinizi dengede tutmanıza yardımcı oluyor.

Potasyum

Tuz kullanımını azaltıp, potasyum içeren sebze ve meyve, yağsız süt ve yoğurt tüketiminizi artırmak yüksek tansiyondan korunmada fayda sağlıyor.

Yağlar

Doymuş yağ içeren besinlerle beslenmek, damar tıkanıklığını ve kalp krizi riskini artırabiliyor. Bu yüzden doymuş yağlardan kaçınmak, yediğiniz yiyeceklerdeki yağın hangi çeşit yağ olduğunu bilmek önemli.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!