BİR TATLI PAZAR: DOĞASIYLA BÜYÜLEYEN MEKANLAR | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

BİR TATLI PAZAR: DOĞASIYLA BÜYÜLEYEN MEKANLAR

+ Favorilere ekle

Bu yazı, İstanbul’un kaosundan biraz uzaklaşıp ruhunu dinlendirmek isteyenlere geliyor. Doğaya karışmayı özlediyseniz ama seyahate çıkacak vaktiniz de bu aralar yoksa bu pratik kaçış yolları sizi bir süre idare edecek.

rumeli feneri

Rumeli Feneri
Durduk yerde bir balıkçı kasabasına kaçmak isteyenler için Rumeli Feneri, yakın ihtimallerden biri. İstanbul Boğazı’nın en kuzeyinde, Sarıyer’e bağlı bu kasabaya gitmişken öğle yemeğinde bir balık yiyebilirsiniz.

Polonezköy

Polonezköy
İstanbul Boğaziçi kıyılarından sadece 15 km. uzaklaşıp kendini doğanın içinde bulmak mümkün. Bu Polak köyünde yabani kuş sesleri size eşlik ederken farkına varmadan saatlerce yürüyebilirsiniz. Böyle bir huzuru tüm hafta sonuna yaymak isterseniz çok sayıda tesisten birini seçebilirsiniz.

kıyıkoy

Kıyıköy
Bazen biraz uzaklaşmak da yetmez, İstanbul sınırları dışına çıkmak isteyebilirsiniz. İşte o zaman Karadeniz kıyılarının güzelliklerine doğru açılmanız tavsiye. Bu güzelliklerden biri, Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı sahil kasabası Kıyıköy. Denize dökülen dereleri ve balıkçı tekneleriyle saatlerce izlenebilecek bir doğa eseri. Sahile doğru indiğinizdeyse ince kumları ayrı bir terapi gibi.

YALIKÖY LİMAN

Yalıköy
Kırklareli’ne çok yakın bir başka Karadeniz kıyısı Yalıköy, ormanlarla çevrili bir Rum kasabası. Karadeniz’in güçlü dalgalarıyla esen temiz havası ve dağ manzarası insanı dinlendiren eşsiz güzelliklerinden. Hafta sonunu buralarda kamp yaparak geçirmeyi isterseniz yaklaşık 5 km. mesafedeki Çilingoz Koyu, sanat harikası kayalarıyla kampçıların uğrak noktası.

Sardala koyu

Sardala koyu
Huzuru deniz kıyısında bulanlardansanız Sardala Koyu’nu bir kenara yazın. Ağva’ya 15 km. uzaklıktaki bu küçük koy, doğal kayalıkları ve ılık deniziyle karşılıyor, uçsuz manzarasıyla ruhu dinlendiriyor. Biraz dinlendikten sonra etraftaki patika yollarda bir keşfe de çıkabilirsiniz.

Bu doğa harikalarının yakınlarında, yazıya sığmayan daha birçok küçük doğal köşe bulabilirsiniz. Vaktiniz olursa patikalardan dolaşıp bu kaçışları küçük keşiflerle beslemeyi unutmayın.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!