DANSA DAVET: LINDY HOP | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

DANSA DAVET: LINDY HOP

+ Favorilere ekle
Dance

Günlük hayatın ağır ve stresli ritmini geride bırakmak için yapılabilecek en güzel şey bu ritimden daha hızlı davranmak. Bunun en zevkli yolu da elbette dans etmek, dans etmek ve daha hızlı dans etmek.

Lindy Hop 1920’lerin sonunda ortaya çıkan bir Swing dansı. Tıpkı cazda olduğu gibi bu dans da köklerini Avrupa ve Afrika geleneklerinden alır. Genellikle arkadaş ortamlarında eğlenmek için yapılan bu dans gösteri amaçlı yapıldığında havada parende atmak, partneri adeta basket topu gibi işaret parmağıyla havada çevirmek, bacak arasından geçirmek gibi zorlu hareketlere de sahip.

Çılgınça ve içten gelen bir şekilde, coşkulu tekmeler ve vücut hareketleriyle yapılan Lindy Hop’un en temel özelliği sıçramalar ve ayak hareketleri. Hem yapması hem de izlemesi çok eğlenceli olan bu dansı öğrenmek de bir o kadar kolay. Bir iki ay içerisinde iyi bir seviyeye gelmek mümkün. Üstelik vazgeçmesi de zor çünkü bu dansa bir kere gönül verenin başka bir dansı sevmesi pek mümkün gözükmüyor.

Bu kadar eğlencenin yanında Lindy Hop’un vücudunuza olan faydalarından da bahsetmekte yarar var. Hiç fark etmeden çokça kalori yakabileceksiniz, siz çılgınca eğlenirken vücudunuzu sıkılaşacak. Bunca hareket sayesinde vücudunuz, kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan kimyasalları salgılayacak böylece depresyon ve stresten uzaklaşmak için de bir adım atmış olacaksınız. Müzik ve öğrendiğiniz yeni hareketler beyninizi de iyi etkileyecek. Çünkü müzik dinlemek, yeni ve karmaşık hareketler, zamanlama ve ritim sayesinde beyninizde yeni sinir yolları oluşacak.

Kursları da gitgide yaygınlaşan Lindy Hop’un tek kötü yanı bağımlılık yapabilmesidir herhalde. Eğer yaşamınızın hızlı temposunun önüne geçmek istiyorsanız sizi daha hızlı yapacak bu dansı mutlaka öğrenin.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!