EN SAKİN DÜNYA ŞEHİRLERİ | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

EN SAKİN DÜNYA ŞEHİRLERİ

+ Favorilere ekle

Cittaslow ismini, İtalyanca şehir anlamına gelen “citta” ve İngilizce yavaş anlamına gelen “slow” kelimelerinden alıyor. Dünya üzerinde “sakin şehir” olmak için başvurarak cittaslow kriterlerini karşılayıp bu unvanı almaya hak kazanan 30 ülkeden, 200’e yakın şehir var. Beş kıtadan birer şehri, sakin yaşam hayali kuranlar için derledik.

shutterstock_215507464

Türkiye – Halfeti

Şanlıufra’nın ilçesi Halfeti, Fırat Nehri kıyısında sarp kayalıkların eteğine kurulmuş. Halfeti’nin mimari dokusunu kesme taştan, iki katlı ve bahçeli, yüzünü Fırat’a dönmüş evler oluşturuyor. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Halfeti’nin bilinen tarihi, Romalılar tarafından Ekamia adı ile kurulduğu dönemle başladı.

Şehir ayrıca siyah gülün yetiştiği tek yer olarak kabul edilir. Söylenceye göre birbirlerine kavuşamayan iki aşık kendilerini Fırat’ın sularına bırakır ve bunun üzerine Halfeti’deki bütün kırmızı güller siyah açar.

shutterstock_359155208

Avustralya – Katoomba

Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Blue Mountains bölgesindeki Katoomba, göğe yükselen sarp kayalıkları, dağların arasına saklanmış şelaleleri ve görkemli okaliptüsleriyle nefes kesici manzaralar sunan bir coğrafya. 12 bin yıldır orada yaşayan Aborjinlerce hikayeleştirilen pek çok kayalık, adeta bir kültür varlığına dönüşmüş. Bunlardan en bilineni Üç Kız Kardeş Kayalalıkları’nın hikayesi. Jamison Vadisi’nde Katoomba kabilesinden üç kız kardeş, Nepean kabilesinden üç erkek kardeşe aşık olur ancak kabileler bu durumu onaylamaz. Bunun üzerine erkek kardeşler kabileler arasında büyük bir savaş başlatır. Bu sırada bir büyücü, kız kardeşleri bu savaştan korumak için taşa çevirir. Fakat büyücünün ansızın ölmesiyle, kız kardeşler sonsuza kadar taş olarak kalır.

shutterstock_108910907

Güney Afrika – Sedgefield

Afrika kıtasının ilk sakin şehri olan Sedgefield, Cape Town’a 490 kilometre uzaklıkta yer alıyor. 1929 yılında kurulan bu sahil şehri, el değmemiş koyları, ormanları, pek çok küçük gölü, kum tepeleri ve kendine has fauna ve florasıyla bir doğa cenneti. Doğal güzelliklerinin yanı sıra paragliding, kuş gözlemciliği, dağ tırmanışı, balıkçılık ve yelken gibi birçok aktiviteye olanak tanıyor.

shutterstock_255665434

Polonya – Reszel

Polonya’nın kuzeydoğusunda, Warmia-Mazurya Eyaleti’nde yer alan Reszel, Mragowo Göller Bölgesi’nde, Sajna Nehri vadisinde kurulmuş bir kent. Buradaki en eski yerleşimin İÖ 5. yüzyıla kadar uzandığı söyleniyor. Doğal olarak şehirde birçok tarihi yapı bulunuyor. Bu tarihi yapıların dışında Mazurya coğrafyasındaki nehirler, kanallar ve 2 bine yakın göl de öne çıkıyor. Tabii bu sular sayısız balığa da mesken. Mrawo Göller Bölgesi ise pek çok kuş türünün yaşam alanı.

shutterstock_400248151

Kanada – Cowichan Bay

Kuzey Amerika’nın ilk sakin şehri olan Cowichan Bay, Vancouver Adası’nın güneydoğusunda bulunuyor. Şehrin ismi burada yaşayan yerli halkların dilinde “güneşle ısınan yer” anlamına gelen Quw’utsun’ kelimesinden oluşmuş daha sonra Cowichan halini almış. Kuzeye doğru uzanan Tzouhalem Dağı ve yürüyüş yolları ile ekolojik koruma alanlarıyla Cowichan Bay, balıkçılığı ve güzel manzaralarıyla biliniyor.

İsveç – Falköping

İsveç’in güneyinde, Göteborg’a 120 kilometre uzaklıkta yer alan Falköping, Mösseberg ve Alleberg dağlarının arasında, buzul çağından bu yana bir yerleşim merkezi. Taş, bronz ve demir çağlarından günümüze ulaşan kalıntılara sahip. İnsanlar buzul çağının sonundan itibaren bu bölgeyi yerleşim yeri olarak kullanmış ve 6 bin yıldır bu bölgede tarımla uğraşıyor.

Yürüyüş meraklıları için Falköping’le Varnem arasındaki tarihi bölge çok önemli. Yol, doğal koruma alanlarından, ortaçağ kiliselerinden ve bir kuş cenneti olan Hornborgasjön Gölü’nden geçiyor.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!