EVDE SANAT TERAPİSİ | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

EVDE SANAT TERAPİSİ

+ Favorilere ekle
sanat terapisi

“Sanat, ruhlarımızdan günlük hayatın tozunu alıp götürüverir.”

Pablo Picasso

Sanat terapisi, zihinlerimizdeki karmaşa ve yorgunluğu iyileştirmek için yakın zamanda kullanılmaya başlayan bir yöntem. Artık bazı hastane ve okullarda bile sanat terapistleri var ve bu alanın gördüğü rağbet gittikçe artıyor. Ancak çoğu şeye olduğu gibi buna da zaman ve enerji ayırmak zor olabiliyor. Yine de kendi sanat terapimizi kendimiz yapmamız mümkün. Üstelik evde ve ailemizle beraber. İşte evde yapılabilecek etkinliklere bazı örnekler:

Kapalı gözle kâğıt karalama

Çocuklar kâğıt ve kalemle tanıştıklarında ilk yaptıkları şey kâğıdı anlamsızca karalamaktır. İşte bu yöntem, sanat terapisine başlangıç için doğal bir alan yaratıyor. Önce sakin bir müzik açıp rahatlamak, sonra da gözlerinizi kapayıp pastel boyalarınızla kâğıda girişmek, göz kapaklarınıza düşen görüntüleri, görmediğiniz kâğıda çizmeye çalışmak, gözlerinizi açıp yaptığınız şeye baktığınızda sizi hayli eğlendirecek. Belki duvarınıza asmayı bile düşünebilirsiniz!

Bakışınızı keşfedin ve geliştirin

Sanat terapisi yapmak kadar, yaptığınızı anlamaya çalışmak da oldukça etkili. Bunun için önce rastgele yaptığınız şeyin anlamını kavramaya çalışmaya değil, nasıl iletişim kurmaya çalıştığını çözün. Gördüğünüz şey mutlu, sinirli veya üzgün mü? Eğer sizinle konuşmaya çalışsaydı, ne söylerdi? Resminize bakın ve onun sesi olun. Mesela, “ben bir pandayım ve şöyle hissediyorum…”

Kalp haritanızı çıkarın

Sanat terapisinden ümitsiz misiniz? Sanatın kaynağına gidin, yani kalbinizin bir haritasını çıkarın. Gerçekten, bir kâğıda kalbinizi çizin ve onu yavaş yavaş parçalara ayırmaya başlayın. Her parçaya, sevdiğiniz, arzuladığınız, hayal ettiğiniz şeyleri yazın. Her parça için bir fotoğraf ya da onu simgeleyecek herhangi bir obje bulup parçanın üzerine yerleştirin (belki biraz büyük bir kalp çizmelisiniz o yüzden.). Sonra kalbinizi görebileceğiniz bir yerde sergileyin. Böylece onunla her karşılaştığınızda unuttuklarınız aklınıza gelecek.

Dışarıda arkadaşlarınızla toplanıp bir şeyler yaratın

Sanat dünyasına dalmakta tereddütlü müsünüz? Arkadaşlarınızla toplanıp hep beraber keşfedin! Örneğin bir yere kahvaltıya gidin ve masa toplandıktan sonra kağıt ve kalemlerinizi çıkarın. Hem sohbet edip hem de bir şeyler çizin. Birbirinize çizdiklerinizi gösterin, tavsiyeler verin. Kalemlerinizi paylaşıp çocukluğunuza dönün.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!