HAYATTAN TAT ALMANIN DOĞAL YOLLARI | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

HAYATTAN TAT ALMANIN DOĞAL YOLLARI

+ Favorilere ekle
Hayattan Tat Almanın Doğal Yolları

Herkesin zaman zaman deneyimlediği eksiklik hissetme, tat alamama hali; depresyon, yaşamdan aldığınız zevki direkt olarak etkileyen bir durum.

Araştırmalar bazı besinlerin ruh halimizi olumlu yönde etkileyebildiğini gösteriyor. Ülkelerden alınan depresyon istatistiklerinin de tüketilen besinlere göre değişkenlik göstermesi de bu tezi destekliyor. Özellikle Omega-3, B9 vitamini, protein içeren ve kompleks karbonhidratlı gıdalar tüketmeyen insanların tüketenlere oranla 10 kat daha fazla depresyon riski taşıdıkları saptanmış.

Depresyon ilacı kullanan insanlar da ilaçların etkili olmamasından, kötü yan etkileri ve şişmanlatması gibi sebeplerden ilaç almaya iyi bakmıyorlar. Bu durumda doğal yollara başvurmak en iyisi. İşte depresyonla savaşmanıza yardımcı olacak 5 besin:

KAHVERENGİ PİRİNÇ

Vitamin B1 ve B3 ve folik asit içerir. Yağla savaşan bir nişasta olan amilozu da bünyesinde bolca bulundurur, böylelikle hem mutlu olup hem de zayıflayabilirsiniz.

CEVİZ, FINDIK, BADEM, ÇEKİRDEK

Ay çekirdeği, kabak çekirdeği, kaju fıstığı, fındık ve ceviz magnezyum yönünden zengindir. Magnezyum da serotonin hormonunun salgılanmasını artırır ve mutlu hissetmenizi kolaylaştırır.

DENİZ TUZU

Deniz kadar tuzu da sizi mutlu etmeye yarayabilir.Yemeklerinizde deniz tuzu kullanmanız ruh halinizi düzeltmek için gerekli olan mineralleri almanızı sağlar. Tabi fazla miktarda olmamak kaydıyla.

ÇİKOLATA

Çikolatanın mutluluk verdiği hepimizce biliniyor. Ancak bu ufak mutluluk için özellikle bitter çikolataları tercih etmenizde fayda var. Kilo kontrolünü sağlamak için abartmadan tüketmek gerekiyor.

ŞİFALI BİTKİLER

Ihlamur, melisa, papatya, adaçayı, kekik, fesleğen ve biberiye çayları rahatlatıcı etkisinden dolayı stresten korunmak için tercih edilebilir. Yeşil çayda L-theanine isimli aminoasit bulunur ve bu aminoasit beyindeki; rahatlığın, farkındalığın, sakin ve huzurlu kavrayışın, uykunun ilk evrelerinin dalgaları olarak tanımlanan alfa dalgalarını canlandırır. Yeşil çay ayrıca antioksidan özelliğe de sahiptir.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!