KIŞIN EVE KAPANMAYAYIM, AMA NEREYE GİDEYİM? | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

KIŞIN EVE KAPANMAYAYIM, AMA NEREYE GİDEYİM?

+ Favorilere ekle
shutterstock_159934121

Yaz döneminde kullanamadığınız izinleriniz mi kaldı? O halde sene sonu gelmeden bitirilmesi gereken birkaç tatil gününüz var demektir! Ya da “bana kış vakti uzak yerlerden bahsetmeyin” mi diyorsunuz? O zaman günübirlik bir şeyler yapın. Sonuçta ülkenin her tarafında, birkaç saat uzağınızda bir cennet var elbet.

Kış nereden gelirse gelsin, biz de nereye gidersek gidelim diye doğaçlama gidilebilecek yer listesi yapalım istedik. Böylece ister sevdiklerinizle salep içerken Uludağ’ı keyifle izleyin, ister başka bir yüksek tepeden Mezopotamya coğrafyasını seyre dalın.

Kartepe Kış Yürüyüşü

Kartepe son zamanlarda kayak sporuyla özdeşleşse de, diğer bölgelere göre deniz manzarasına sahip olması burayı diğerlerinden ayırıyor. Kocaeli’nin en güzel doğa parklarından biri olan Kuzu Yaylası Milli Parkı, yaklaşık 10 kilometre olan yürüyüş parkuruna sahip. Biliyoruz, battaniye, kahve ve film üçlüsü kış için vazgeçilmezdir ama arada böyle yürüyüşler de bambaşka oluyor!

Oylat Kaplıcaları

Lapa lapa yağan karı izlemenin en samimi yanı, sıcak bir yerden izlemek kuşkusuz. Üstelik stres dahil birçok sıkıntınıza şifa olabilecek sıcak yeraltı sularının olduğu bir yerde vakit geçirmek, kışın yapılabilecek en güzel şeylerden. Bursa’ya bağlı Oylat el değmemiş doğal güzellikleri, şelaleleri ve mağarası ile kesinlikle görülmeye değer.

Garipçe Köyü

İstanbul çevresindekiler için Garipçe, şehrin karmaşasından uzaklaşmanız için harika bir fırsat. Rumelikavağı ve Rumelifeneri arasında kalan bu küçük köy, Sarıyer’e yaklaşık 10 km uzaklıktaki eski bir balıkçı köyü. Salaş restoranlarda kahvaltı ve balık keyfi, sessiz sakin bir köy ortamı ve doğal ürünler, her şeyden kaçmak için kaçırılmaz bir seçenek.

Ihlara Vadisi

Hasandağı volkanından çıkan lavların aşındırması sonucu oluşan Ihlara vadisi, eşsiz bir yürüyüş ve tırmanış parkuru. Melendiz Çayı’nın sesi, tarihi yapıları ve kışın yapılabilecek doğa sporlarıyla, gerçek bir arınma mekanına dönüşmüş. Ucu görünmeyen bir bozkırın ortasındaki Ihlara, ürkütücü güzelliğiyle büyülü zamanlar yaşamınızı sağlayabilir.

Mardin

Mardin’in her seyahat listesinde bulunmasının bir sebebi var, kimsenin güzelliğini inkar edememesi. Sit alanı olan Eski Mardin; taş evleri, medreseleri, gezmeye doyamayacağınız sokaklarıyla sizi bekliyor.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!