SAKİNLİĞİ KORUMAK İÇİN 5 ALIŞKANLIK | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

SAKİNLİĞİ KORUMAK İÇİN 5 ALIŞKANLIK

+ Favorilere ekle
shutterstock_272312537

Çalışırken stres altında mı hissediyorsunuz? Yalnız değilsiniz. Anketlere göre çalışan insanların tamamına yakını stres altında. Üstelik bu yalnızca zihin sağlığınıza da kötü etki etmekle kalmıyor. bazı araştırmalara göre işte yaşadığınız stres, ailenizle ya da finansal durumunuzla ilgili yaşadıklarınızdan bile daha çok etkileyebiliyor sağlığınızı. Depresyondan anksiyeteye, kalp rahatsızlıklarından sindirim ve bağışıklık sistemi problemine, birçok hastalığın da tetikleyicisi olabilmekte.

Ancak günlük yaşamınızda uygulayacağınız bazı ufak değişikliklerle, iş stresinizi azaltmak mümkün. İşte sakinliğinizi korumanızı sağlayabilecek birkaç günlük alışkanlık:

  • Sabah alarmınızı daha erken bir saate ayarlayın

Gününüzü besleyen şey, sabahlardır. Bu yüzden sabahlara doğru şekilde başlamak çok önemli. Alarmınızı ikide bir ertelemek yerine normalden daha erken bir saate kurun.  Bir bardak yeşil çay ya da kahveyle, sessiz bir ortamda kendinize vakit ayırın. İşe yetişmek için koşturma stresiyle başlarsanız, günün devamı da öyle gelir.

  • İşlevsel bir “yapılacaklar listesi” hazırlayın

Mümkünse işe de biraz erken gidip, ne yapacağınıza odaklanın ve plan yapın. Böylece kafa karışıklığı yaşamadan daha verimli bir şekilde çalışabilirsiniz. Her konuyla tek tek ilgilenin. Geçmişte kalmış ya da ileride yapılacakları şu anki işinizle aynı anda düşünmeyin. Net olmayan düşünceler veriminizi de düşürecektir. Her şeyi aynı anda düşünmeye çalışırsanız, veriminizin düşmesine izin vermiş olursunuz.

  • Çevrenizi düzenleyin

İçteki karışıklığa kimi zaman dıştaki karışıklık sebep olur. Masanızı ve ofisi toplamak için zaman ayırın. İhtiyacınızın kalmadığı şeyleri atın ve etrafınızı minimalize edin. Bitkilere yer açın. Etrafa lavanta ya da turunçgil kokusu yayabilecek parfümlerden edinerek bir aromaterapi de yapabilirsiniz.

  • Rahatlatıcı yiyeceklerle beslenin

Yediğimiz şeyler vücudumuzun strese olan dayanıklılığını etkiler. Hindistan cevizi yağı ya da avokadonun içerdiği sağlıklı yağlar beyninizin daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır. Daha fazla rahatlatıcı besin için tıklayın.

  • Günde en az 1 defa dışarı çıkın

Mola verdiğinizde mutlaka dışarı çıkın. Temiz hava ve güneş modunuzu değiştirip beyin fonksiyonlarınızın artmasını destekleyecektir. İş yerinizin yakınlarında yeşil alan varsa, oraya gitmeniz en iyisi olacaktır.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!