STRESLE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMİ OLARAK “MÜZİK” | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

STRESLE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMİ OLARAK “MÜZİK”

+ Favorilere ekle
müzik

Müziğin sakinleştirici etkisini hepimiz biliyoruz. Duygularımızla kurduğu eşsiz bağlantı sayesinde, stresle başa çıkmamızda oldukça etkili bir şey müzik.

Özellikle sakin bir tür olan klasik müzik, zihnimizin rahatlamasına olağanüstü derecede yardımcı olabiliyor. Bu tip müziğin psikolojimizi, kalp atışlarımızı ve kan basıncımızı dengede tutmaya yaradığı, stres yaratan hormonlara karşı faydalı olduğu biliniyor. Müzik konsantrasyonumuzu artırabildiği gibi kafa dağıtmaya da yarıyor. Harika bir meditasyon yolu olmasıyla birlikte aynı zamanda zihnimizin karışmasına da engel oluyor.

Müzikal tercihler kişiden kişiye büyük farklılıklar gösteriyor ve genelde ne seviyorsak ya da nasıl hissediyorsak ona göre dinliyoruz. Klasik müzik sevmediğinizi düşünüyorsanız bile, sakin bir şeyler dinlemek istediğinizde klasik müziğe bir şans vermelisiniz. Meşgul bir yaşama, müziği dahil etmek biraz zor gözüküyor. Ancak arabada, banyoda veya yürüyüşlerinizde taşınabilir müzikçalarlardan ya da telefonunuzdan dinleyebilir ya da sabahları tüm ofise yayın yaparak gününüzü güzelleştirebilirsiniz.

Çok stresli çalıştığımızda müzik dinlemekten kaçınmak gibi bir eğilimimiz de var. Bazen müzik dinlemenin boşa zaman harcamak olduğunu ya da bize hiç yardımcı olmadığını düşündüğümüz zamanlar olabiliyor. Tempomuzu düşürmemek için stresli kalmayı tercih ettiğimiz bile olabiliyor müzikten uzaklaşma nedenleri arasında. Ancak bilindiği gibi stresi azaltmak, üretkenliği artırıyor.

Müziğe eşlik etmek ya da şarkı söylemek de stresi azaltmada hatta yok etmede oldukça etkili. Hatta arkadaşlarınızla gideceğiniz bir karaoke bar, ertesi günün çok daha iyi geçmesini sağlayabilir. Rahat, huzurla uyumak için de müzik, oldukça iyi bir arkadaş .

Böylece bir yetişkin, “sanatçı olmak” veya “yetenekli olmak” kaygısı taşımadan, bir çocuk gibi yaratıcı alanda çalışıp sanatla şifalanabilir, kendine ait bir dil oluşturarak ifadesini artırabilir, bastırılmış olanı dışarı çıkartarak da iyileşebilir.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!