STRESSİZ BİR HAYAT İÇİN 5 DOĞAL ÇÖZÜM | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

STRESSİZ BİR HAYAT İÇİN 5 DOĞAL ÇÖZÜM

+ Favorilere ekle
stressiz2

Antidepresan denilince ilk aklınıza gelen ilaçlar mı oluyor? Stresle mücadele etmek için bu çözümleri kullanmak şart değil. Beslenme uzmanlarının bu depresif dünyadan kurtulmanız için önerdiği doğal besinleri öğrendiğinizde bile keyfiniz yerine gelecek. Çünkü bunalımsız bir yaşama sahip olmak düşündüğünüz kadar zor değil. Yalnızca yeterince serotonin salgılamanız gerekiyor. Serotonin salgıladığınızda rahatça uyuyabileceksiniz. İştahınız azalacak, enerjiniz artacak ve ruh sağlığınız düzelecek. Peki serotonin salgılamak için ne yapmanız gerekiyor? İşte antidepresan etki yapan doğal besinler:

SU

Su her şeye iyi geldiği gibi stresten uzaklaşmamıza da yardımcı oluyor. Susuz kalmak fiziksel ve zihinsel yorgunluğa yol açtığından depresif hissetmenize neden olabilir. Günde en az 10-12 bardak su tüketmeniz yardımcı olacaktır.

ISPANAK

Ispanak, fiziksel ve zihinsel sağlığın korunmasında önemli olan folik asit açısında iyi bir kaynaktır. Folik asit eksikliğinde vücut yeterli serotonin üretemez. Ispanak kış ayları için harika bir doğal antidepresandır.

SOYA FASULYESİ

Soya fasulyesi vücudunuz için gereken aminoasitler açısından zengindir. Serotonin düzeyinin dengede tutulmasına yardımcı olur.

MOR PATATES

Beyaz patateslere kıyasla on kat daha fazla antioksidan ve antosiyanin içerdiği düşünülen mor patatesler de stres düşürücü bir özelliğe sahip. Mor ya da beyaz, yüksek oranda iyot bulunduran patates kabuğu da tiroid hormon seviyelerini düzenleyerek, duygusal iniş-çıkışları önleyici etki göstermektedir.

KURU BAKLAGİLLER

Mercimek, nohut, kuru fasulye ve börülce bolca tryptophan içerir. Börülce aynı zamanda folik asit bakımından da zengindir. Kuru baklagilller vücutta serotonin salgılanmasında önemli bir role sahiptir.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!