UYKUSUZ KALAN EBEVEYNLER İÇİN 7 TAVSİYE | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

UYKUSUZ KALAN EBEVEYNLER İÇİN 7 TAVSİYE

+ Favorilere ekle
shutterstock_179507789

Mutlu ve sağlıklı yaşamın olmazsa olmazlarından biri yeterince uyuyabilmek. Çünkü uyku, hem konsantrasyon ve hafızayı hem de enerjinizi ve ruhsal durumunuzu doğrudan etkiliyor.

Ancak yeni doğmuş çocuğunuzu hastaneden evinize getirdiğinizde, uzun bir süre için Pazar günü yatak keyiflerinizden bile mahrum kalacağınızı biliyorsunuz. Bebeğinizin ilk yılında yaşayacağınız bu uykusuzluk durumu aslında sandığınız kadar kötü geçmeyebilir. İşte bebek sahibi ebeveynlerin uykudan en iyi şekilde faydalanabilmesi için 8 yol.

  • Derin nefes teknikleri

Endişeli ya da sorunlar hakkında sürekli düşünen bir ebeveynseniz, derin nefes tekniklerini kullanmak rahatlamanızda çok faydalı olacaktır.

  • Çevrenizi durumunuza göre ayarlayın

Uyku problemi çeken birinin ilk yapması gereken uyuduğu odayı düzenlemek. Yani sessiz havadar ve karanlık bir odanız olmalı. Aynı zamanda odanızda elektronik bir cihazın çalışmadığından ve yatağınızın rahat olduğundan da emin olmalısınız.

  • Düşüncelerinizi de durumunuza göre ayarlayın

Bebeğinizin zor uyduğunu, bu yüzden asla yeterince uyumadığınızı düşünmek gibi olumsuz şeylerden uzaklaşmalısınız. Ne kadar yorgun olursanız olun, bebeğinizin doğal olarak geceleri mutlaka uyanacağını bilmeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Bu duruma daima hazırlıklı olmalı ve mümkünse sizin gibi uykusuzluk çeken biriyle birbirinizi desteklemeli, beraberce bu sorunu aşmayı denemelisiniz.

  • Kendinize zaman ayırın

Yorgunluklardan geriye kalan ufak enerjiyi küçümsemeyin, hep uyumak zorunda değilsiniz. Bazen çok güç harcamayacağınız şeyler yaparak da dinlenebilirsiniz. Bir şeylerle oyalanarak dinlenmek, sizin hayattan kopmamanızı, ayrı bir birey olduğunuzu hatırlamanızı sağlar, bu yüzden kendinize zaman ayırmayı sakın unutmayın.

  • Bebeğiniz uyuduğunda siz de kestirin

Fırsat bulduğunuzda 20 dakikalık şekerlemeler yapın.

  • Yardım almaktan çekinmeyin

Süper anne-baba olmaya çalışmayın. Güvendiğiniz birinden gelen yardım tekliflerini mutlaka değerlendirin ve bir süreliğine canınız ne istiyorsa onu yapın.

  • Dışarı çıkın

Kendinizi kötü hissettiğinizde temiz hava ve güneş ışığından faydalanmak için dışarı çıkın. Üstelik vücut saatiniz sayesinde, biraz güneşe maruz kaldığınızda, yorgun olsanız bile içinize bir enerjinin dolduğunu hissedeceksiniz.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!