KETEN GARDIROBA HAPSOLMASIN | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

KETEN GARDIROBA HAPSOLMASIN

+ Favorilere ekle
KetenGardirobaHapsolmasin

İlkbaharda hem ince olacak hem hafif rüzgarlardan koruyacak kıyafetlerin en iyileri, tamamen doğal olan yünden, pamuktan, ketenden, kenevirden ve ipekten yapılır. Ancak her gülün dikeni, her seçişin bir vazgeçişi olduğu gibi bu doğal kıyafetlerin de başa dert açan bir özelliği vardır: çekmek.

Geçen bahar belinize tam olan keten pantolon bu bahar belinizi sıktıysa hemen kilo aldığınızı düşünmeyin, hayır. Yeni bahara hazırlamak için pantolonunuzu yıkadığınızdan çekmiştir muhakkak.

Keten neden çeker?

Son yıllarda turistik yerlerde satılan, keten kıyafetler çok moda. Böyle bir mağazaya gittiniz diyelim ve fotoğraftaki gibi hem ten renginize hem beden ölçünüze uygun bir keten gömlek aldınız. Tabi bu gömleğin tarzından dolayı üzerinizde biraz bol durması gerekiyor.
Moda olmasına rağmen bu gömlekleri herkesin üzerinde görmemenizin nedeni ne biliyor musunuz? Yanlış şartlar altında yıkamak. Bol olması gereken gömlek yanlış yıkanınca daralıyor ve ilk aldığınızdaki havayı vermiyor. O yüzden gömleği bir kereden fazla giymek herkese nasip olmuyor.
Keten kumaşlar makinede standart programda, hatta elde bile sıcak suda yıkandığında çeker. Bunun sebebi sıcak suyla gelen ısının veya tamburun dönmesiyle gelen mekanik enerjinin keten ipçiklerini bir arada tutan bağları kırmasıdır. Bağlar kırılınca ipçikler yumaklara dönüşürler. Gömleğiniz çekmiş olur.

Nasıl yıkamalı?

-Keten kumaş düşük ısılarda yıkanmalı.

-İkinci önemli şeyse çamaşır makinesini düşük hızda çalıştırmak.

-Sıvı deterjan kullanmalısınız. Çünkü sıvı deterjanların soğuk suda kullanılması toz deterjandan daha hızlı oluyor.

-Deterjanın ölçüsü için de ambalajda yazan talimatlara uyulmalı.

-Bu gömlekler bol renkli oldukları için renklilere uygun deterjan kullanılmalı.

Bu tavsiyelere uyarsanız keten gömleğinizin çekmesini önler ve yıllarca giyebilirsiniz. Böylece yeraltında ve gardroplarda varlığını sürdüren bu moda yerüstüne çıkar, plajlara, pikniklere gider.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!