KIŞ VE RAHAT: SICAK TUTAN RAHAT KUMAŞLAR | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

KIŞ VE RAHAT: SICAK TUTAN RAHAT KUMAŞLAR

+ Favorilere ekle
Nestle_Tarzını Besle_KisveRahat

Kışın ağır ve kalın giyinmekten hepimiz sıkılıyoruz. İç ve dış mekanlar arası geçiş yaparken terleme sebebiyle kıyafetler ağırlaşabiliyor. Siz de “keşke şöyle hafif ve sıcak kalmanın bir yolu olsa” diyorsanız aslında işin sırrı; kalın giysiler yerine birçok katmandan oluşan ince ve sağlıklı malzemeler kullanmak. Çünkü bu ince katmanlar arasında kalan kuru hava tabakası, doğal yalıtım görevi görüyor ve soğuktan koruyor.

Tabii bu noktada kumaş seçimi önemli. Kumaş teknolojisinin gelişmesiyle sağlıklı hammaddenin yerine geçebilecek yeni hammaddeler üretilebiliyor. Bu yüzden yeni kıyafetler seçerken içerik etiketini kontrol etmekte büyük fayda var.

Peki hangi hava koşulunda hangi kumaşlar seçilebilir?

Donduran havaların vazgeçilmezi: Yünlüler

Yün ağırlıklı kazaklar hem hafif hem de koruyucudur. Yün, doğal bir elyaf olduğundan ıslanana kadar sıcak tutar. Hafifliğiyle zarif tasarımlarda da kullanılır. Yün gibi görünen akriliklerse sıcaklık ve ağırlık konusunda hayal kırıklığına uğratabilir ve saçlarda oldukça fazla elektriklenme yapar. Peki yünün hiç kötü yanı yok mu? Bazı durumlarda var; Terleme sebebiyle alerji yapabilir. Yüksek ısıda yıkarsanız çekip küçülebilir.

Karlı havaların kurtarıcısı: Tiftik ve Pertex

Bu havalarda iç katmanlarda terletmeyen, dış giysilerde uzun süre kuru kalabilen seçimler yapmakta fayda var. Özellikle dış giysilerin dolgu malzemesi olarak kullanılan tiftik, hafif olduğundan insan ısısını iyi saklar. Fakat rüzgar ve nemi geçirdiğinden üzerinin su geçirmez kumaşla kaplanmış olmasında dikkat etmek gerekir. Pertex de burada devreye giriyor. Mikrofiber içerikli sağlam iplikle dokunduğundan hafiflik sağlıyor, nemi dışarı atarken rüzgar ve su geçirmiyor.

Rüzgarlı ve yağmurluysa; Sympatex

Nemin yoğun olduğu havalar için iç katmanlarda cilde yapışıp ağırlaşmayan; dış katmanlarda nefes alan kıyafetler ön plana çıkıyor. Sympatex sıkı dokunmuş, rüzgar ve su geçirmeyen sentetik bir kumaş olduğundan cildin hava almasını sağlıyor ve vücuttaki nemin dışarı atılmasını sağlıyor.
Bu örnekler aynı zamanda, farklı sıcaklıklar arasında geçiş yaparken ağırlığa dönüşmeyen sağlıklı kıyafet seçimlerinizde yol gösterici olabilir.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!