SIRTINIZDA YÜK OLMAYACAK ÇANTAYI SEÇMEK | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

SIRTINIZDA YÜK OLMAYACAK ÇANTAYI SEÇMEK

+ Favorilere ekle
Sirtinizdayukolmayacakcantayisecmek

Hepimiz okul yıllarında bol bol yük taşıdık ama artık büyüdük ve anladık ki sırt çantası seçmek büyük meseleymiş. Bir yükü ne kadar uzun taşırsak hissedilen ağırlık da o kadar artıyor. Kaslara dengeli dağılmadığında ağırlık bel bölgesine bindiğinden uzun vadede kasların zedelenmesine ve bel ağrılarına yol açabiliyor. Bu sebeple beden ölçülerimize uyan ergonomik çantalar, günü daha keyifli geçirmek için de mantıklı yatırımlar oluyor.

Farklı alanlar için özel olarak tasarlanan sırt çantaları arasında seçim yaparken kullanım amacınızı seçmekle başlayabilirsiniz.

• Sıklıkla seyahat ediyor musunuz?

Uzun yollarda veya vaktin nasıl geçtiğini anlamadığınız şehir turlarında seyahat çantası sınıfını tercih edebilirsiniz. Fonksiyonel iç cepleri ve geniş hacimleriyle tüm eşyalarınızı kolayca ayrıştırabileceğiniz bu çantalar, seyahatlerinizin olmazsa olmazı haline gelecek. Uzun süre sırtınızda bir yükle gezmeyi istemiyorsanız tekerlekli modelleri sizin için daha uygun olabilir. Bu modeller hem askılarıyla hem de çekçek kısmıyla iki farklı kullanım şekli sunuyor.

• Hafta sonu doğa yürüyüşleri, trekking ve kamp yapmayı seviyor musunuz?

Ağırlık taşımanızı gerektiren uzun süreli yürüyüşler için gözünüze kestirebileceğiniz kamp sırt çantaları, dayanıklı malzemeden üretilir. Mataranızı, kabınızı kacağınızı veya polarınızı, elinizi attığınızda alabileceğiniz kadar pratik şekilde dış gözlere yerleştirebilirsiniz. Geniş hacmi ve su geçirmez kumaşıyla, doğru yerleştirdiğinizde, tüm malzemelerinizi korur. Bisiklet gibi tempolu sporlarda sırt için özel katmanlı tasarlanmış terletmeyen modellerden bulabilirsiniz.

• İşiniz veya bebeğiniz sebebiyle fazla eşyayla gezmek sizin için bir rutin mi?

Hafta sonu gezmelerinizde veya günlük rutininizde sürekli olarak taşıdığınız eşyalar için, ortalama 15 litre hacmindeki çantalardan seçebilirsiniz. Hacmi küçük olsa da farklı sertlikteki eşyalarınızı birbirinden ayıran bölmeleriyle; elektronik eşyalarınızı, mataranızı, fotoğraf makinanızı veya dosyalarınızı zarar vermeden taşıyabilirsiniz. Bu çantalar aynı zamanda bebekli ailelerin de ilgi alanında.

Seçimizi yaparken tüm bu kullanım amaçlarını kapsayan en önemli konuysa;
Vücudunuza tam uyumlu olması.

İskelet ve kemik yapısındaki farklılıklardan dolayı çantalar erkek ve kadın modelleri olarak ayrılıyor. Ancak bu, doğru seçim için tam olarak yeterli değil. Omurilik boyunuz, omuz genişliğiniz ve göğüs ölçülerinizi dikkate almanız önemli. Bu yüzden satın alma kararını verirken yük testi yapmanızda yarar var:

• Çantanın askıları, gergin duran ve boynu rahatsız etmeyen şekilde omuz boyunun ortasında kalmalı.
• Bel kolonu bele tam olarak oturmalı, kalçanın üzerinde olmalı.
• Sırt ve askı malzemelerinin süngerli, delikli, nefes alan kumaşlardan seçilmeli.

Tüm bu detaylara özen göstermek, hem yük dağılımını dengeleyen, hem de kullanım amacınızı destekleyen bir seçim yapmanıza yardımcı olacak. Şimdiden konforlu, bol keyifli geziler!

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!