YAĞMURLU HAVALARDA NASIL GİYİNİLİR? | İyi Beslen Mutlu Yaşa
nestle-social-media-header-facebook
Untitled-1  
IBMY_site_banner2  
İyi Yaşam Sözümüz  

YAĞMURLU HAVALARDA NASIL GİYİNİLİR?

+ Favorilere ekle
shutterstock_148174355

Yağmurlu ve soğuk havalarda nasıl giyineceğimize dair hepimizin kafası net olsa da(su geçirmeyen ve kalın şeyler), aslında bu tartışmalı bir konu. Üstelik ara vermeyi hiç istemediğiniz bir spor rutininiz varsa, böyle havalarda giyinmek iyice çetrefilli hale gelebiliyor. Merak etmeyin, bu ipuçları hepimizi hem yağmurdan hem de soğuktan koruyacak. İstediğimiz gibi koşup yürüyebileceğiz.

Havalar soğudu diye kendimizi eve hapsetmeyelim. Unutmayın kötü hava diye bir şey yoktur, yanlış giyinmek vardır.

İnce, ter emici katlar giyin

Kışın koşmak, en az sıcak havalarda koşmak kadar zorlu olsa da, doğru kıyafetle kuru, sıcak ve rahat kalmak mümkün. İnce katlar havayı içerde hapsedeceğinden, kalın kat kıyafete göre sizi daha sıcak tutar. Giyinmeye “polyprepylene” gibi sentetik bir ince kat ile başlayabilirsiniz. Bu tarz bir madde terin vücuttan emilmesinde yardımcı olur. Ayrıca naylon veya Goretex’ten, nefes alan bir dış katman sizi rüzgar ve yağıştan korurken, ısı ve nemi dışarıya verip sizi aşırı ısınma ve nemden korur. Eğer çok soğuksa, daha fazla yalıtım için polar veya uzun kollu bir orta katmana ihtiyacınız olabilir.

El ve ayaklarınızı koruyun

Isı kaybının önemli bir kısmı  el ve ayaklardan kaynaklanıyor. Havanın daha yumuşak olduğu günlerde, nemi emecek  koşu eldivenleri kullanılabilir. Polar veya yün çorabın altına eklenecek ince bir tabaka da ayakları korumak için yeterli olur. Yağmur veya kar söz konusu olduğunda nefes alan ancak su geçirmeyen ayakkabıları tercih edin.

Kafanızı kapatın

İnce bir şapka veya bere giymek ısı kaybını önler. Eğer hava çok soğuksa, yüz maskesi veya ağzınızı kapatacak bir atkı giyebilirsiniz. Böylece soluduğunuz hava ısınır ve yüzünüzü de korumuş olursunuz. Şapka, bere size fazla geliyorsa kulakları sıcak tutacak koruyucu bantlardan takabilirsiniz.

Soğuk ısırmasına(Frostbite) karşı dikkatli olun

Çok soğuk günlerde el ve ayak parmaklarınızı, burnunuzu ve kulaklarınızı kontrol altında tutun. İlk başta biraz hissiz gibi olsalar da, sonradan ısınmaları gerekir. Eğer sert, solgun ve soğuk bir deri parçası görürseniz, soğuk ısırması olabilir. Hemen soğuktan kaçınmalı ve etkilenen bölümü yavaşça ısıtmaya çalışmalısınız.

Rüzgara doğru koşun

Arkanızdan esen hastalanmanıza sebep olabilir, o yüzden rüzgarı alış yönünüze dikkat edin.

Su için

Hava soğuk olmasına rağmen, terleyecek ve sıvı kaybedeceksiniz. Ayrıca soğuk havanın kurutucu bir etkisi olduğundan, susuz kalabilirsiniz. Koşunuzdan önce, sırasında veya sonra su içmelisiniz.

Terli kıyafetleri uzun süre üzerinizde tutmayın

Yağmur veya kardan ıslanmış, soğuk havada terlemişseniz hipotermi riski altındasınız demektir. Islaksanız hemen kıyafetlerinizi değiştirip, kuru kıyafetlere geçmeye bakın.

Güneş korumasını unutmayın

Karın ışınları yansıttığı düşünüldüğünde, kar yanıkları olabilir. Güneş koruması sürmenin yanısıra, dudaklarınızın çatlama ve yanma riskine karşı da koruyucu sürmeyi unutmayın.

Yorum Bırakmak İçin Yapmanız Gerekmektedir!